آلمانی‌ها برای چابهار تجهیزات می‌آورند

شناسه خبر: 
161003153
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
یک شرکت آلمانی با مشارکت طرف ایرانی تامین تجهیزات فاز نخست توسعه بندر چابهار را بر عهده خواهند گرفت.
بندرچابهار

با نهایی شدن فازهای زیرساختی بندر چابهار، تامین تجهیزات به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی این بندر در دستور کار قرار گرفته و بر اساس توافقات صورت گرفته تجهیزات خریداری شده برای فاز یک بندر چابهار به صورت مشارکت داخلی تامین خواهد شد.

محقق کردن سرمایه گذاری خارجی و انتقال تکنولوژی به عنوان هدف اصلی این مشارکت طراحی شده و به همین منظور تحقق مشارکت ۵۱ درصدی صنایع داخلی در تامین این تجهیزات در مشارکت با شرکت های معتبر خارجی از جمله اهدافی است که در دست پیگیری است.

در این راستا  شرکت لبیهرآلمان و هپکوی اراک دو شرکتی هستند که در مشارکت با یکدیگر بخشی از ساخت تجهیزات طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار را بر عهده خواهند داشت. همچنین با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته تبادلات مالی لازم برای وارد شدن این تجهیزات نهایی شده و با مشارکت بانک EIH آلمان LC لازم را برای تامین تجهیزات فراهم شده است.

ابراهیم یاسری، مدیر عامل شرکت آریا بنادر ایرانیان  - مسئول پروژه توسعه چابهار – در گفت و گو با ایسنا، ضمن تایید این خبرها اظهار کرد: اتمام فرآیند خرید تجهیزات ۳ تا ۴ ماه آینده خواهد بود و ظرف ۱۸ ماه آینده تمام تجهیزات تحویل این شرکت خواهد شد.

وی با اشاره به دریافت وام از صندوق توسعه ملی به مبلغ ۳۴۰ میلیون دلار برای تامین تجهیزات بندر چابهار تصریح کرد:  طبق قوانین و مقررات صندوق توسعه ملی و بانک توسعه صاردات به عنوان بانک عامل، مهلت استفاده از این وام دو سال از زمان قرارداد است که بر همین اساس ما تلاش کرده ایم با یک برنامه ریزی منظم از این فرصت عدول نکنیم به همین منظور اولین محمولیه تجهیزات خریداری شده برای بندر شهید بهشتی چابهار حدود ۸ ماه دیگر تحویل این شرکت خواهد شد.

به گفته یاسری تامین ۲۰ درصد از هزینه حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومانی طرح توسعه بندر چابهار بر عهده  این شرکت است که برای نهایی کردن این آورده افزایش سرمایه در دستور کار قرار خواهد داشت و این شرکت آماده مشارکت با بخش خصوصی در طرح توسعه چابهار است.

سرچشمه خبر: 
ایسنا
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/153

افزودن دیدگاه جدید