FedExهم ATR ترابری خرید، اما ایران نه!!!

شناسه خبر: 
171115936
واحد اخبار شرکتهای صنعت حمل و نقل تارنمای ایران چهار راه:
فدکس اکسپرس در جهت نوسازی ناوگان هوایی خود قرارداد خود را با هواپیماسازی ای تی آر نهایی کرد.
FedExهم ATR ترابری خرید، اما ایران نه!!! - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

برپایه این توافق، فدکس اکسپرس تعداد 30 فروند هواپیمای مدل ATR 72-600F خریداری می کند و طبق همین قرارداد این شرکت می تواند تعداد 20 فروند هواپیمای مدل 72-600Fs به این تعداد بیافزاید. طبق این قرارداد نخستین هواپیمای از سال 2020 تحویل این شرکت داده می شود و سپس در یک بازه 5 ساله هر سال 6 هواپیما به فدکس اکسپرس تحویل داده می شود.

هواپیماهای کنونی فدکس اجازه حمل پالت های خاص و هوایی را به این شرکت نمی دهند و این شرکت برای کسب بازار بیشتر بارهای هوایی، تصمیم به خرید این سری هواپیماها از ای تی آر نموده است. هواپیمای ATR 72-600F مجهز به پانل های تقویت شده در طبقه های داخل هواپیما خواهند بود تا بتوانند هر دو نوع محموله فله و کانتینری هوایی را حمل نمایند. ظرفیت حمل فله ای این هواپیما، 2630 فوت مکعب معادل 74.6 متر مکعب می باشد.

فدکس در حال حاضر دارای 300 فروند هواپیمای در45 کشورجهان می باشد که بیشتر این هواپیماهای فیدری، توسط شرکت های طرف سوم (Third – party) با گواهینامه فدکس مشغول کار هستند اما مالکیت آنها برای فدکس می باشد.

ناوگان فیدر یا همان هواپیماهای ترابری FedEx،شامل هواپیماهایی با قابلیت حمل بار با بیشینه وزن 600.000 پوند می باشد تا این شرکت توسط آنها بازار های متوسط و کوچک جهانی را تسخیر نماید.ناوگان ترابری فدکس شامل مدل های: Boeing 777s، B767s و B757s، MD11s، MD10s، Airbus 300s و Airbus 310s می باشد.

هواپیماهای ترابری ای تی آر سفارشی فدکس شامل مشخصات فنی زیر می باشد:

  • در LCD که به در نوک هواپیما که با بالا رفتن نوک هواپیما باز می شود اطلاق می شود.
  • قابلیت خروج و ورد کالا از درب بازویی در عقب در تمامی هواپیماهای سفارش داده شده.
  • کابین دیجیتال
  • فناوری پیشرفته آویونیک ( نوعی اخطار دهنده و تعمیر کننده سیستم الکترونیکی هواپیما است که مسئول بررسی تمامی تجهیزات دیجیتالی هواپیماست) با قابلیت عملیات برخاستن از روی باند بطور اتوماتیک.
  • قابلیت تخلیه بار به روش ADS-B

نکته حانز اهمیت در انتخاب این نوع هواپیما، مناسب بودن این هواپیما بخصوص برای ایران در زمینه انتقال وسایل اورژانسی پزشکی و صادرات های کم حجم ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند امارات و قطر می باشد. بخصوص کشور قطر و جزایر ایرانی حاشیه جنوبی خلیج فارس می توانند با این روش حمل محصولات فاسد شدنی را سریع و بسیار مناسب دریافت نمایند.

این هواپیماها به دلیل کوچکی و قابلیت نشستن و برخاستن در فرودگاههای کوچک می توانند به سرعت محموله های مورد نیاز را برای زمان های بحرانی اعم از جنگ یا بلایای طبیعی به فرودگاههای کوچک و محلی نزدیک حادثه منتقل کنند و سرعت امداد رسانی را بالا ببرند.

شایسته است کارشناسان هوایی و ترابری ایران نیم نگاهی به چنین ابتکاراتی بر روی هواپیماهای کوچک اما ترابری داشته باشند.

تهیه کننده خبر: 
کاوش ساعی
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/936

افزودن دیدگاه جدید