نیکولا تسلا، نام و نام خانوادگی بازیگردان اصلی بازار صنعت کامیون آمریکا

شناسه خبر: 
171121948
واحد اخبار شرکتهای صنعت حمل و نقل تارنمای ایران چهار راه:
در کشورهایی مانند ایران و سایر کشورها معمولن کامیون هایی شهرت دارند برای عموم که ماشین های سواری نیز تولید می کنند، ما در غرب اینگونه نیست و معمولن کامیون سازان موفق، بر روی ساخت خودروی سواری زیاد تمرکز نمی کنند زیرا فناوری ها را متفاوت می دانند.
نیکولا تسلا، نام و نام خانوادگی دانشمندی که در بازار کامیون نسل آینده رقیب هستند - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

چند روزی است بر روی تمام خبرگزاری های فارسی زبان و شبکه های اجتماعی صحبت از کامیون الکتریکی نوین تسلا به میان آمده است و همگی با دیده ای تحسین به آن می نگرند. خودرو سازی تسلا که نامش را بر گرفته از دانشمند صرب – آمریکایی می داند و شهرت آن بخاطر ورود به نوآوری به اسم صنعت خودروهای برقی در کشور آمریکا بوده است. پیش از تسلا بسیاری از بزرگان مانند بنز، ولوو و تویوتا ساخت کامیون های الکتریکی یا هیدروژنی را عنوان کرده بودند و همگان بر اساس علقه مندیشان به ساخته های هر شرکت از آن شرکت و نوآوریش تمجید می کردند.

اما اکنون در بازار آمریکا تسلا با عرضه کامیونش آنگونه که در بیرون آمریکا سرو صدای بسیاری به پا کرده، در آمریکا یک امری ساده است، زیرا پیش از تسلا، که نام خانوادگی نیکولا تسلا است،  از سال 2014 شرکت کامیون ساز گمنامی در عرصه کامیون سازی وارد شده است که ز همه سازندگان پیشتر است و آن اسم کوچک نیکولا تسلا است با نام نیکولا که محصول آن به نیکولا 1 معروف است.

نیکولا که رقیب تسلا و بسیاری از تازه کاران صنعت کامیون سازی الکتریکی محسوب می شود به گفته کارشناسان در بخش هایی چندین گام از بقیه پیشی گرفته است تا حدی که اکنون، در سال 2018 قصد درد 38 دستگاه از کامیون های هیدروژنی خود را بر ساسا قراردادش به شرکت حمل و نقل XPO آمریکا تحویل دهد.علاوه بر این بسیاری از علاقه مندان از سال 2014 در پیش خرید این شرکت با مبلغ 1500 دلار ثبت نام کردند تا از سال 2019 که این کامیون بصورت تجاری وارد بازار می شود، بتوانند پیشتر از بسیاری از تازه کاران عرصه کامیون برقی و هیدروژنی، بازار را تسخیر کنند و سود برای خود کسب کنند.

نیکولا مشخصه های فنی دارد که تسلا را کمی به دیده رقیب نمی نگرد. نیکولا معتقد است که تسلا بیشتر روی موارد شعاری مانند شتاب و شارژ باتری و میزان مصرف باتری تمرکز کرده است در حالیکه نیکولا با ساخت یک پیل سوختی که هیدورژن را به الکتریسیته تبدیل می کند مشکل شارژ باتری های تسلا که سنگین هم هستند را و در حالت ایده عال شارژ آن 20 دقیقه طول می کشد به 15 دقیقه با شارژ هیدروژن و تبدیلش به برق در نیکولا قابل قیاس نمی داند و طول مسافتی که این کامیون با یکبار شارژ طی می کند 800 تا 1200 مایل است ( 1290 کیلومتر تا 1930 کیلومتر) که تقریبن از تسلا خیلی بیشتر می شود در بازه زمانی بلند مدت. قدرت و استفاده از مواد خاص در بدنه و شرایطی که شرکت نیکولا به کامیون ها می بخشد سبب شده بسیاری از کامیونداران آمریکایی علیرغم شعارهای تسلا به سمت نیکولا بروند. نیکولایی که در کشور ما تقریبن ناآشنا است.

برخی مشخصات نیکولا به شرح زیر می باشد که بد نیست با تسلای تازه کار در ساخت کامیون مقایسه شود:

 1. میزان آلودگی و انتشار آلاینده ها صفر است.
 2. انرژی حرکتی از هیدروژن
 3. زمان پر کردن کپسول هیدروژن 15 دقیقه
 4. رانندگی و پیشران کامیون صد درصد الکتریکی است.
 5. هزینه های عملیاتی و نگهداری نصف کامیون های دیزل
 6. میزان گشتاور 2000 فوت - پوند که در کامیون دیزل 1650 است
 7. وزن کامیون نیکولا 18000 تا 21000 پاوند ( معادل 8164 کیلوگرم تا 9526 کیلوگرم) در مقایسه با کامیون های دیزل که وزنی بین 19000 تا 23000 پاوند ( معادل 8618 کیلوگرم تا 10433 کیلوگرم) دارند.
 8. اسب بخار کامیون الکتریکی 1000 است در برابر 500 کامیون دیزل
 9. میزان باتری کامیون الکتریکی 320 کیلووات است.
 10. و شرکت نیکولا برای خریداران کامیون یک میلیون مایل ( معادل 1609344 کیلومتر) سوخت هیدروژن رایگان می دهد

حال با توصیف زیر دقت کنیم:

 1. همیشه برند های پر سروصدا بیانگر بهتر بودن نیستند.
 2. همیشه بهترین ها به کشورهای دور افتاده از فناوری روز دنیا فروخته نمی شود.
 3. مراقب ورود فناوری ساخت کامیون های دیزل به کشور باشیم.
تهیه کننده خبر: 
کاوش ساعی
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/948

افزودن دیدگاه جدید