ناجیان فرودگاههای کوچک ایران

شناسه خبر: 
170412492
واحد اخبار شرکتهای صنعت حمل و نقل تارنمای ایران چهار راه:
در سال ۱۹۸۱ به وسیلهٔ گروه ایرباس و گروه صنعتی لئوناردو ایتالیا تأسیس شده است.
ناجیان فرودگاههای کوچک ایران - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

این شرکت قویترین سازنده هواپیماهای توربو پراپ مسافربری برای مسیر های کوتاه در دنیا است. صحبت در مورد شرکت‌ اِی‌تی‌آر که یک شرکت مشترک فرانسوی ایتالیایی است، می باشد. محصولات اصلی که این شرکت در حال حاضر ارائه می شدهد ای‌تی‌آر ۴۲ و ای‌تی‌آر ۷۲ می باشد.

موتور این هواپیما که به دلیل مشاهده ملخ در نمای بیرونی آن، مردم را در این شبهه فرو می برد، که این هواپیما قدیمی است و احتمالن مشکل دار در صورتیکه این هواپیما بسیار پیشرفته است. موتور این هواپیما توربوپراپ است به این معنی که به جای فن بزرگ در موتورهای توربو فن یک پروانه ملخی در آن قرار گرفته است. توربوپراپ نوعی موتور توربینی گازی است که در آن از گردش محور توربین برای گرداندن ملخ و ایجاد پیش‌رانش استفاده می‌شود. این نوع موتور‌ها برای هواپیما‌هایی با برد کم و سرعت زیر ۷۰۰ کیلومتر در ساعت مناسب و به دلیل مصرف سوخت و تعمیرات ارزان‌ترشان نسبت به موتور‌های توربو فن دارای صرفه اقتصادی هستند. این هواپیما‌ها معمولا برای مسافت‌های زیر ۷۰۰ کیلومتر مناسب هستند.

حال پس از روزها و ماها مذاکره ایران ایر اعلام کرده است که توافقخرید این هواپیما را نهایی کرده است. ایران ایر همیشه در زمانی که در اوج هم بود؛ برای مسافت‌های کوتاه از هواپیماهایی مانند فوکر ۱۰۰ یا بوئینگ ۷۲۷ و ۷۳۷ استفاده می کرد که عملا برای چنین مسیرهایی مناسب نبودند. ایران دارای شهرهایی هست که بخصوص پس از انقلاب صاحب فرودگاههای کوچک شده اند ولی ظرفیت مسافری و مسیرهایشان مناسب هواپیماهایی در سطح فوکر100 و ام دی نیز نیست. از همین روی ایران ایرهمزمان با مذاکرات با شرکت‌های ایرباس و بوئینگ مذاکرات را با شرکت ‌ای تی آر را نیز آغاز کرده بود. ایران ایر سفارش 40 فروند هواپیما داده بود که قرار بر این شد این هواپیماها در دو مرحله به ایران تحولی داده شود. در یک مرحله 20 فروند و سپس در مرحله دوم 20 فروند دیگر.

هم اکنون شرکت‌ ای‌تی‌آر چهار فروند هواپیمای‌ای تی آر را برای هما رنگ آمیزی کرده است و مهندسان و خلبانان ایران ایر هم در فرانسه در حال تکمیل دوره آموزشی این هواپیماها هستند. این چهار هواپیما قرار است تا یک ماه آینده وارد ناوگان شرکت ایران ایر شوند.هواپیمای ‌ای‌تی‌آر ۷۲ سری ۶۰۰ که قرار است ایران ایر به زودی دریافت کند پیشرفته‌ترین مدل تولیدی شرکت‌ ای‌تی‌آر است.

بیشترین نگرانی ایران روابط تیره بین ایران و کاناداست و شرکت‌های ایرانی از احتمال قطع خدمات پس از فروش این موتور‌های ای تی آر که ساخت کاناداست و عدم ارسال قطعات یدکی توسط شرکت کانادایی بیم دارند. ایران ایر اعلام کرده است قرارداد نهایی امضا شده است اما هنوز مشخص نشده این مشکل چگونه بر طرف شده است.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های هواپیمای ‌ای‌تی‌آر نسبت به دیگر هواپیما‌های مسافربری، قیمت ارزان آن است. از طرفی مصرف کمتر سوخت و هزینه‌های پایین تعمیر نگهداری به ایران‌ایر کمک می کند تا بتواند با استفاده از چنین هواپیماهایی به شهر‌های کوچک پرواز کند.سرعت هواپیماهای‌ ای‌تی‌آر ۷۲ سری ۶۰۰ بیش از ۵۰۰ کیلومتر در ساعت است و با یک بار سوخت گیری حدود ۱۵۰۰ کیلومتر برد پروازی دارد.این هواپیما ظرفیت ۷۰ مسافر را دارد و می تواند سبب رونق فرودگاهای کم تردد ایران شود که معمولا پرواز هواپیماهای بزرگ به آن‌های مقرون به صرفه نیست .

تهیه کننده خبر: 
بهروز پیررسا
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/492

افزودن دیدگاه جدید