مسئله مالی آخرین مانع در قرارداد تاریخی بوئینگ و ایران

شناسه خبر: 
160619122
واحد اخبار شرکتهای صنعت حمل و نقل تارنمای ایران چهار راه:
مدیر اجرایی بوئینگ پنجشنبه پیشنهاد داده است که ایران می تواند برای خرید جت های مسافرتی بوئینگ، در صورتیکه سیستم مالی آمریکا اجازه فاینانس با دلار نمی دهد، با ارز جایگزینی که مورد قبول صنایع بوئینگ باشد، اینکار را انجام دهد.
مارتی بنتروت

مارتی بنتروت، معاون ریاست فروش بوئینگ در خاورمیانه پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگاران در نشست سالانه انجمن حمل و نقل بین المللی هوایی ایاتا (IATA) در دوبلین گفت: بوئنیگ در مورد تمامی مدل های خودش با هواپیمایی ایران صحبت کرده است. علاقه مندی های مثبتی بین دو طرف وجود دارد.

بوئینگ که توسط رقیب اروپایی خود که ایرباس است و اوایل ژانویه توافق اولیه فروش 118 فروند هواپیما ایرباس به ارزش 27 میلیارد دلار  با ایران را امضا کرده است، تهدید می شود.

بنتروت با اذعان به اینکه خودش در سفر به ایران و ملاقات با مقامات ایرانی در بحث خرید های تجاری از بوئینگ شرکت داشته است، می گوید: هنوز فرصت زیادی باقی مانده است.

مصوبه خزانه داری به بوئینگ اجازه می دهد که به شرکت های ایرانی خریدار هواپیما فناوری تعمیرات و تکنولوژی مورد نیاز برای مراقبت و سرویس های هواپیما را نیز منتقل کند و تمامی شرایط و نیازهای قرارداد چنین کاری تأمین شده است و بخش های از آن باقی مانده است از جمله نحوه پرداخت قیمت هواپیماها است. اما در این راستا شرکت سازنده هواپیما باید منتظر مجوز دوم فروش از خزانه داری آمریکا باشد که به بوئینگ اجازه فروش برخی از مدل های بسیار به روز هواپیما را می دهد و بنتروت در گفته هایش اعلان کرد که: شرکت بوئینگ تمامی تلاشش را می کند که بر اساس راهنمایی و دستورالعمل های خزانه داری اقدام نماید.

بوئینگ حتا اگر این مجوز را دریافت کند همچو رقیب خود ایرباس با مانعی مواجه می شود که پرداخت قیمت هواپیماهاست که بر طبق اساس نامه شرکت های بوئینگ و ایرباس با دلار صورت می گیرد و در این میان ایران در استفاده از دلار آمریکا و سیستم مالی آمریکا منع  شده و محروم می باشد.

بنتروت می گوید: ما باید چاره اندیشی نماییم تا آنها بتوانند با سیستم مالی این مبلغ را پرداخت نماید و راهکاری که می یابیم برای ما و ایرباس هیچ فرقی با هم نخواهد کرد.

در پاسخ پرسشی که گفته شد آیا ایران می تواند پرداخت خود را با ارز جایگزینی بجای دلار انجام دهد بنتروت پاسخ داد: تعدادی گزینه هست که باید مورد بررسی قرار گیرد.

ایالات متحده تحریم های خود علیه ایران را به دلیل حمایت این کشور از تروریسم و همچنین برنامه موشکی این کشور کماکان پیگیری می کند و در توافق هسته ای با این کشور تنها بخشی از این تحریم ها ملغی گردید که این برداشته شدن تحریم ها سبب توافق فروش هواپیمای ایرباس به ایرن گردید که در آن 12 فروند هواپیمای ایرباس A380 نیز قرار دارد.

بنتروت همچنین اعلان کرد، بوئینگ انتخاب شده است برای فروش هواپیمایی بدنه باریک مدل 737 به خط هوایی جدید عمام به اسم سالم و خط هوایی جدید عربستان سعودی به نام فلایادِیل (Flayadeal). هر دو ایرلاین جدی از سال 2017 عملیاتی می شوند و بنتروت می گوید سفارش ابتدایی هواپیمایی سالم در حد چند هواپیمای محدود خواهد بود.

او افزود همچنان بازار خاورمیانه به هواپیماهای سایر متوسط همچون 737MAX علاقه زیادی نشان می دهد. او می افزاید هنوز تصمیمی در بوئینگ برای ساخت نوع جدیدی از این سایز هواپیما مشخص نشده است.

تهیه کننده خبر: 
شاهین گیلاوند
سرچشمه خبر: 
ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/122

افزودن دیدگاه جدید