رکورد طولانی‌ترین پرواز جهان دراختیار حاشیه نشینان خلیج فارس

شناسه خبر: 
170209352
واحد اخبار شرکتهای صنعت حمل و نقل تارنمای ایران چهار راه:
در دهه ۷۰ میلادی رکورد طولانی‌ترین مسیر هوایی جهان در دست ایران ایر بود.

در آن سال‌ها ایران ایر با دریافت هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ اس پی، پروازهای مستقیم خود را بین تهران و نیویورک آغاز کرد که در آن دوران طولانی‌ترین پرواز بدون توقف در جهان محسوب می شد. مدل بوئینگ اسپی۷۴۷ به سفارش مستقیم ایران ایر به شرکت بوئینگ و با سرمایه گذاری ایران طراحی و ساخته شد. این مدل کمی از بوینگ ۷۴۷–۱۰۰ کوتاهتر است و برد پروازی بیشتری دارد. هدف از خرید این هواپیما در آن مقطع، استفاده در خط پروازی تهران - نیویورک بود.

اما اکنون شرکتهای هوایی عربی طی سالهای اخیر سعی در ارائه خدمات بسیار لوکس کرده اند و در این زمینه تلاش می کنند از یکدیگر پیشی بگیرند. در همین راستا طولانی ترین پرواز تجاری جهان با طی مسافت ۱۴ هزار و ۵۳۵ کیلومتر، از دوحه در قطر به اوکلند توسط شرکت قطرایرویز انجام شد.

شرکت هواپیمایی قطر ایرویز اعلام کرده است پروازQR۹۲۰ پس از ۱۶ ساعت و ۲۳ دقیقه، در ساعت ۷.۲۵ دقیقه، به وقت محلی در اوکلند فرود آمد که پنج دقیقه زودتر از برنامه بود.

آمارجالبی که در طول این پرواز ثبت شده است برای شرکت های سازنده هواپیما و شرکتهای هوایی حائز اهمیت است، زیرا یکی از مشکلات حمل مواد خوراکی و مایحتاج مسافران در طول این پرواز های طولانی است که مصرف سوخت را زیاد می کند.

این پرواز با حضور چهار خلبان، ۱۵ خدمه کابین ،۱۱۰۰ فنجان چای و قهوه، ۲۰۰۰ نوشیدنی خنک و ۱۰۳۶ غذا در طول پرواز ، به مقصد رسیده است. هواپیمایی که این پرواز با آن صورت گرفته است بویینگ ۷۷۷ سری ۲۰۰ ال آر بوده است. بیشتر خطوط پروازی جهان هم برای دوربردترین هواپیماهای خود از بوئینگ ۷۷۷ استفاده میکنند. بوئینگ ۷۷۷ برد پروازی تا ۱۷ هزار کیلومتر دارد.

این هواپیما از نظر یامنی دارای بالاترین سطح است. بوئینگ تاکنون چهار گونه از این هواپیما را به نامهای ۷۷۷- ۲۰۰، ۷۷۷-۲۰۰ ال آر، ۷۷۷-۳۰۰ و ۷۷۷-۳۰۰‌ای آر به بازار ارائه کرده است. قطر موتور یک هواپیمای ۷۷۷ به اندازه قطر یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ است. موتور این هواپیما هم از قویترین موتورهای هواپیمای مسافربری در جهان محسوب میشود. این هواپیما در دو کلاس پروازی ظرفیت ۴۵۰ مسافر را دارد.

۷۷۷ نخستین هواپیمای تجاری جهان است که تمام مراحل طراحی آن به کمک نرمافزارهای رایانهای انجام شدهاست. این موضوع سبب شد تا بسیاری از آزمایشها بر روی آن در محیطهای شبیه سازی شده انجام شود و بدین ترتیب از صرف میلیونها دلار هزینه برای آزمایشهای پروازی جلوگیری شود. نخستین هواپیمای ۷۷۷ در سال ۱۹۹۴ به پرواز درآمد.

تا پیش از ثبت رکورد جدید توسط شرکت قطر ایر شرکت امارات رکورد طولانی‌ترین پرواز جهان را در اختیار داشت. پرواز دوبی به هوستون هم اکنون در مکان دومین پرواز طولانی جهان قرار دارد . این پرواز که ۱۶ ساعت طول می کشد توسط بوئینگ ۷۷۷ سری‌ای آر انجام می شود .

هم اکنون قطر و امارات متحده عربی با توسعه خطوط هوایی و توسعه زیرساخت های بسیار قوی به ویژه فرودگاههای مدرن به کانون پروازی و ترانزیتی در منطقه خاورمیانه تبدیل شدهاند. فرودگاه بین المللی دبی به تنهایی در سال توان پذیرش ۷۰ میلیون مسافر را دارد این در حالی است که، برای نمونه فرودگاه بین المللی امام خمینی تنها میتواند سالی ۶ میلیون مسافر را پذیرش کند.

اما گویی ایران ایر قصد دارد با خرید هواپیماهای جدید تا حدی عقب ماندگی خود را جبران کند ولی داشتن هواپیماها خوب به تنهایی برای توسعه و رشد شرکت های هوایی کافی نیست و نیاز به توسعه فرودگاهی در تمام زمینه ها نیز هست.

تهیه کننده خبر: 
سام پرتوی
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/352

افزودن دیدگاه جدید