تلاش کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای ورود در فهرست بورس اوراق بهادار لندن

شناسه خبر: 
170329463
واحد اخبار شرکتهای صنعت حمل و نقل تارنمای ایران چهار راه:
چهارایرانی و دو منبع غربی می گویند هیأتی از بزرگترین شرکت حمل ایران که به احتمال زیاد کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است، مذاکراتی در دو هفته اخیر در لندن شروع کرده اند که در صورت امکان این شرکت بتواند در فهرست شرکتهای بورس توراق بهادار لندن قرار گیرد تا بدین ترتیب بتواند مشکل مالی برای خرید های تازه خود را رفع کند.
تلاش کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای ورود در فهرست بورس اوراق بهادار لندن - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

بانکهای اروپایی و انگلیسی هنوز از دادوستد با ایران بخصوص پس از حضور ترامپ و تیم هدایت جدید آمریکا واهمه دارند. کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران که به تازگی از فهرست سیاه تحریم پس از برجام خارج شده است، نیاز به 626 میلیون دلار سرمایه دارد که در نظر دارد این مبلغ را با سرمایه گذاران خارجی تآمین نماید.

چالش ایران برای تأمین این مبلغ که در دادوستدهای کلان جهانی مبلغی نیست، نشان می دهد ایران هنوز با این مشکل دست و پنجه نرم می کند و هنوز به نقطه اتکایی نرسیده است. اگر ایران بتواند وارد بورس لندن شود این نخستین شرکت دریایی ایرانی است که پس از انقلاب توانسته است وارد بورس اوراق بهادار لندن شود.

خبرگزاری رویترز به نام مقامات ایرانی و غربی اشاره ای نکرده است، اما گوشزد کرده است گه گفتگو بین مقامات کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و بورس لندن ادامه دارد ولی خود کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در این مورد اظهار نظری نکرده است.

جمهوری اسلامی ایران قصد دارد با ورود ناوگان دریایی ایران به بورس لندن هم بتواند منابع خارجی را برای خرید سهام کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، جذب نماید و هم امیدوار است ایرانیان سرمایه دار خارج از کشور در این بورس اوراق بهادار اقدام به خرید سهام کشتیرانی ایران نمایند تا این ناوگان بتوان برای خریدهای خود تأمین اعتبار نماید. کاری که با توجه به اقدامها صورت گرفته در وزارت راه و شهرسازی ایران بسیار هوشمندانه به نظر می رسد.

کشتیرانی ایران برای تبدیل شدن به یک ناوگان برتر در دنیا نیاز به کاهش عمر ناوگان خود دارد، همانند ناوگان هوایی و خرید 166 میلیون دلاری کشتی های غول پیکر از کره جنوبی در همین راستا است، اما ایران برای نوسازی بیشتر نیاز به 626 میلیون دلار دارد که در تلاش است کل این مبلغ را از منابع خارجی کسب نماید تا سرمایه های داخلی را خرج بستر سازی نماید. حرکت برای ورود به بورس های جهانی حرکتی است بسیار درست و که در صورت محقق شدن ایران می تواند از منابع مالی گردآوری شده در بورس اوراق بهادار خارج از ایران خرید های خود را صورت دهد و اینگونه وارد گردونه اقتصاد جهانی می شود و بیش از پیش در این گردش اقتصادی رخنه می کند.

از سوی دیگر شرکت مخابرات ایران دیگر شرکتی است که در حال تلاش برای ورود به بورس اوراق بهادار میلان ایتالیا است که البته این بورس خودش از زیر مجموعه های بورس لندن می باشد، اما هر دو سازمان اوراق بهادار لندن و ایتالیا در مورد پرسش از آنها در مورد رایزنی با ایران بر سر این دو شرکت سکوت کرده اند و سخنی نمی گویند. مقامات ایرانی و غربی ک در این موارد اظهار نظر کرده اند مایل نبودند اسامی آنها به روبترز داده شود و از این روی رویترز هنوز خبری در مورد توافق یا عدم توافق کسب نکرده است.

بیگمان در صورت موفق شدن به ورود به این دو بورس اوراق بهادار اروپایی، تیم اقتصادی ریاست جمهوری ایران برگ برنده بزرگی را کسب کرده است که می تواند بر روی آن بسیار مانور دهد.

برگردان: 
سام پرتوی
ویراستار: 
سام پرتوی
سرچشمه خبر: 
رویترز
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/463

افزودن دیدگاه جدید