تحریم‌های جدید آمریکا علیه برخی از شرکت‌‌‌ های هواپیمایی ایران

شناسه خبر: 
1805251150
واحد اخبار شرکتهای صنعت حمل و نقل تارنمای ایران چهار راه:
ایالات متحده آمریکا چهار شرکت هواپیمایی ایران، چند فرد و شرکت ترکیه‌ای و ایرانی و همچنین شماری از هواپیمای شرکت های هواپیمایی را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.
حریم‌های جدید آمریکا علیه برخی از شرکت‌‌‌ های هواپیمایی ایران - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ خودافراد و نهادهای تحریم شده را با شرکت‌های هوایی ماهان ایر، ‌معراج ایر، پویا ایر و خطوط هوایی کاسپین در تماس دانسته است. این بیانیه همچنین عنوان می‌کند که شماری از هواپیماهای پویا ایر و کاسپین نیز تحریم شده‌اند.
در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده که این شرکت‌های هواپیمایی به انتقال سلاح، نیروهای نظامی و پول به سوریه و لبنان، مشغول بوده‌اند. وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته شرکت‌ها و اشخاصی نیز که خدماتی به این شرکت‌های هوایی ارائه داده‌اند، مجازات خواهند شد. وزارت خزانه‌داری آمریکا گل‌نهال یگانه را که شهروند ترکیه است همراه شرکت‌های چند منظوره‌ای که در استانبول دارد، در فهرست تحریم‌ها قرار داد. گل‌نهال یگانه شرکت‌هایی با عناوینی چون تری جی لجستیک، آر آی هواچیلیک و تریگرون لجستیک دارد و طبق اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، این‌ شرکت‌ها به هواپیمایی ماهان خدمات ارائه داده‌اند.​
بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌‌داری آمریکا، مدیریت شرکت‌های گل‌نهال یگانه که اجازه دستیابی به برخی از قطعات هواپیما را دارد، آن‌ها را به ماهان ایران داده است. طبق اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا این اشخاص حقیقی و حقوقی در فهرست تحریم‌های ثانوی آمریکا قرار گرفته‌اند.
آمریکا همچنین شرکت هوایی بلو ایرویز در ایران و نیز شرکت صنایع هوایی اوتیک از ترکیه را به دلیل ارتباط با ماهان ایر به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است. طبق اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، دو شهروند ایرانی هم در راستای تحریم‌های شرکت هوایی معراج ایر، در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند. ایرج رونقی و تورج زنگنه این دو تن هستند.
شرکت هوایی دنا نیز به اتهام فرستادن قطعات برای ایرج رونقی و تورج زنگنه و که با معراج ایر در ارتباطند تحریم شده است. این دو شخص حقیقی و شرکت هوایی دنا، همه تحت تحریم‌های ثانوی قرار می‌گیرند. وزارت خزانه‌داری آمریکا فهرستی از کدهای شناسایی هواپیماهای این شرکت‌ها را منتشر کرده و گفته هر شخص حقیقی یا حقوقی که به این هواپیماها اجازه فرود و دیگر خدمات بدهد،‌ به فهرست تحریم‌ها اضافه خواهد شد.
در این فهرست ۹ هواپیما از شرکت هوایی کاسپین، پنج هواپیما از معراج ایر، پنج هواپیما از پویا ایر و ۱۲ هواپیما هم از شرکت هوایی ماهان معرفی شده‌اند. این آخرین دور از تحریم‌هایی است که آمریکا علیه ایران اعمال کرده‌ است. با خروج ایالات متحده آمریکا از پیمات توافق اتمی با ایران موسوم به برجام، واشینگتن گفته بود تحریم‌هایی را که طبق این پیمان تعلیق شده بود به ایران بازمی‌گرداند.

برگردان: 
سام پرتوی
سرچشمه خبر: 
رویترز
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1150

افزودن دیدگاه جدید