تاثیر سقوط هواپیماهای ۷۳۷ مکس بر فروش بوئینگ

شناسه خبر: 
1904111333
واحد اخبار شرکتهای صنعت حمل و نقل تارنمای ایران چهار راه:
فروش هواپیماهای ساخت شرکت بوئینگ آمریکا در سه ماهه نخست سال جاری میلادی به شدت سقوط کرده و در ماه گذشته (مارس) سفارش خرید هواپیمای مدل ۷۳۷ مکس که به تازگی دو سقوط فاجعه‌بار را تجربه کرده بود، کاملا متوقف شده است.
تاثیر سقوط هواپیماهای ۷۳۷ مکس بر فروش بوئینگ- پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

بر اساس گزارش سایت رسمی شرکت بوئینگ، فروش هواپیماهای مدل ۷۳۷ مکس طی سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ به ۸۹ فروند رسیده بود، در حالی که در دور مشابه سال گذشته این رقم ۱۳۲ فروند بود.
هواپیمای مدل ۷۳۷ مکس خطوط هوایی اتیوپی روز ۱۰ مارس به فاصله کوتاهی پس از پرواز، در دشت‌های اطراف آدیس آبابا، پایتخت، سقوط کرد.
گزارش شده است که در اوج‌گیری این هواپیما اختلال به وجود آمده و با دماغه به زمین اصابت کرد. ۱۵۷ مسافر این هواپیما کشته شدند که اهل ۳۰ کشور بودند.یک بوئینگ ۷۳۷ مکس متعلق به شرکت هوایی لاین‌اير اندونزی نیز در ماه اکتبر سقوط کرد که بر اثر این حادثه ۱۸۹ نفر کشته شدند.
بسیاری از کشورهای دنیا بعد از حادثه خطوط هوایی اتیوپی پرواز بوئینگ ۷۳۷ مکس را متوقف کردند و گزارش شرکت بوئینگ نیز نشان می‌دهد که طی ماه گذشته هیچ کشوری از این مدل هواپیما سفارش خرید نداده است.
دریافت سفارش ساخت بوئینگ ۷۳۷ طی سه ماهه سال تنها ۹۵ فروند بوده، در حالی که دور مشابه سال گذشته ۱۸۰ فروند بود.
بوئینگ ۷۳۷ مکس پرفروشترین هواپیمای این شرکت طی سال‌های گذشته بود.
کل فروش انواع هواپیمای مسافربری بوئینگ در سه ماهه سال جاری ۱۴۵ فروند بوده است.
بوئینگ غیر از ساخت هواپیما، خدمات پرواز نیز انجام می‌دهد و در ناوگان پروازی خود ۹۶۳ هوپیما دارد که ۲۴ فروند آن از نوع ۷۳۷ مکس هستند.
بعد از حادثه خطوط هوایی اتیوپی، آمریکا ۱۲۰۰ پرواز شرکت بوئینگ را لغو کرده است و این ممنوعیت تا ۵ ژوئن، زمانی که انتظار می‌رود تحقیقات پیرامون سقوط هواپیماهای این شرکت پایان یابد، ادامه خواهد داشت. البته، هنوز معلوم نیست آیا در تاریخ یاد شده تحقیقات به سرانجام برسد و مشکل این هواپیماها برطرف شود یا نه و خود شرکت بوئینگ نیز می‌گوید معلوم نیست چشم‌انداز درآمدهای شرکت در آینده چگونه باشد.
بوئینگ می‌گوید فعلا فروش هواپیمای مدل ۷۳۷ مکس را متوقف کرده و تولید آن را نیز ۲۰ درصد کاهش داده است. این شرکت قبلا برنامه‌ریزی کرده بود در سال جاری میلادی ماهانه ۵۷ هواپیمای مدل ۷۳۷ مکس بسازد، اما اکنون در نظر دارد این رقم را به ۴۲ فروند کاهش دهد تا مشکلات پروازی آن در آینده حل شود.

برگردان: 
سام پرتوی
سرچشمه خبر: 
تارنمای رسمی شرکت بوئینگ
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1333

افزودن دیدگاه جدید