بوئینگ خواستار تحریم های جدید علیه اروپا شد

شناسه خبر: 
1805171141
واحد اخبار شرکتهای صنعت حمل و نقل تارنمای ایران چهار راه:
پرونده قدیمی است، از سال 2012 که شرکت بوئینگ به پشتوانه دولت ایالات متحده پرونده ای را بخاطر نقض قانون تجارت جهانی علیه اتحادیه اروپا در سازمان تجارت جهانی باز کرده است، کشمکش بین این اتحادیه بخاطر پشتیبانی از ایرباس و ایالات متحده و شرکت بوئینگ در جریان بوده است.
بوئینگ خواستار تحریم های جدید علیه اروپا شد - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

تا اینکه سازمان تجارت جهانی، در بیانیه ای نقض قانون توسط اروپا را تأیید کرد. این بیانیه نشان می دهد، آلمان و انگلستان و فرانسه با روش هایی مانند معافیت های مالیاتی و وام های مناسب با درصد برگشت پایین حمایت هایی را در توسعه هواپیماهای ایرباس صورت داده اند و این سبب شده است که مدل های سرمایه گذاری شده توسط بوئینگ مانند جامبو جت لاینر747 ودریم لاینر 787 در برابر مدل هایی از ایرباس در زمان های بسیار کم رودررو شوند که بازار هواپیماها و رقابت سالم را از بین ببرد و سبب ضرر سرمایه گذاری بلند مدت و شرکتی ( بدون حمایت دولتی) بوئینگ شوند. بوئینگ و ایالات متحده مدعی هستند، اینگونه حمایت ها سبب شده است که بوئینگ بازارهای گوناگونی را از دست بدهد و میلیاردها دلار ضرر کرده است.

حال با قانون ترامپ برای اخذ مالیات بر روی فولاد و آلومینیوم اروپا و لغو خرید های ایران سبب شده است 40 میلیارد دلار هزینه بر روی دست اروپا بگذارد، اما بوئینگ از این منظر راضی نیست و ادعا می کند باید سازوکاری تعبیه شود تا از تکراراین روند پیشگیری شود و خسارت های وارده به بوئینگ نیز جبران گردد و خواستار اتخاذ تصمیم های قویتر و محکمتر از سوی آمریکا می باشد.

بوئینگ و آمریکا مدعی هستند میزان ضرر آنها 10 میلیارد دلار در سال بوده است اما حکم سازمان تجارت جهانی این مبلغ را به 7 میلیارد دلار در سال کاهش داده است.

تام اندرس مدیر ایرباس پس از حکم سازمان تجارت جهانی اظهار نظر کرده است: وضعیت ما الان بسیار مناسب است و حجم سفارش های ما پر است و ما تقریبن نیمی از بازار دنیا را در دست داریم. اما با این اوصاف پس از ارائه این حکم توسط سازمان تجارت جهانی سهام ایرباس 1.8 درصد در بازار سهام فرانسه کاهش داشته است بوئینگ یک درصد کاهش را تجربه کرد. کاهش سهام بوئینگ  بخاطر کاهش ضرر این شرکت از 10 میلیارد به 7 میلیارد بوده است. دادگاه بین بوئینگ و ایرباس که از سال 2012 مشغول بررسی است، تا چندی دیگر برگزار می شود و این بیانیه سازمان تجارت جهانی خیلی از موارد در دادگاه را می تواند تغییر دهد.

برگردان: 
کاوش ساعی
سرچشمه خبر: 
فورواردرنیوز- رویترز
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1141

افزودن دیدگاه جدید