بوئینگ در آسمان ایران

شناسه خبر: 
170405478
واحد اخبار شرکتهای صنعت حمل و نقل تارنمای ایران چهار راه:
شرکت آسمان می گوید نزدیک به یک سال بررسی و گفتگو، منجر به خرید 60 فروند هواپیما از بوئینگ گردید.
بوئینگ در آسمان -پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

بدین ترتیب، آسمان پس از هما دومین شرکت هوایی ایران است که با بوئینگ به توافقی بزرگ دست یافت. آسمان هواپیماهای بوئینگ 737 مکس را در دستور کار خود در مذاکره با بوئینگ قرارداده بود.

بازه زمانی این قرارداد از سال 2019 تا 2027 میلادی است وهر ساله بوئینگ بین 5 تا ده فروند هواپیما با آسمان تحویل می دهد.این خرید بزرگ آسمان، بیگمان ناوگان هوایی این شرکت را دگرگون می سازد و رنکینگ آن را بالا می برد. آسمان که از آن بعنوان دومین خط هوایی ایران نام می برند، اکنون پشت سر ایران ایر در حال حرکت است و ضعف های بازار ایران ایر را می خواهد پوشش دهد و در مسیرهایی حتا از ایران ایر پیشی بگیرد.

از سوی دیگر بوئینگ نیز قراردادی به ارزش 3 میلیارد دلار با آسمان را تأیید کرده است اما در بیانیه خود توافق بر سر 30 فروند را تأیید کرده است.

آسمان اتخابی آگاهانه و هوشمندانه کرده است زیرا بوئینگ 737 با ظرفیت 100 تا 200 مسافر، امن ترین جت مسافری است و بازار ایران به این نوع هواپیما، کشش اقتصادی خوبی نشان خواهد داد. این هواپیما هزینه مصرف سوخت و نگهداری بسیار به صرفه ای دارد و در صورت خرید زیاد از این مدل توسط شرکت های هوایی ایران، بیگمان ناوگان ایران و شرکت های هوایی می توانند اقتصادی شوند.

مدل رقیب بوئینگ در این کلاس در شرکت ایرباس، ایرباس 320 است اما هزینه های نگهداری آن نزدیک به هفت و نیم درصد بیشتر از بوئینگ 737 مکس می باشد و البته نگاهی به شرکت هایی که ناوگان خود را به بوئینگ 737 تجهیز کرده اند، حکایت از به صرفه بودن این مدل هواپیما دارد.

موتوربوئینگ 737 ساخت شرکت سی اف ام که شرکت مشترک نرال الکتریک آمریکا سفران فرانسه است می باشد، و الب آنکه موتور ایرباس 320 نیز از همین مدل می باشد، اما بوئینگ با آیرودینامیک مناسب، توانسته است مصرف سوخت را در این مدل کاهش دهد.

آسمان در ادامه تحول در ناوگان خود مشغول مذاکره همزمان با میتسوبیشی برای خرید 20 فروند هواپیمای ام آر جی می باشد و گویا نیم نگاهی هم به سوخو 100 روسیه دارد.

در بین شرکت های مطرح هوایی ایران، تنها شرکتی که هنوز از قافله نوسازی عقب مانده است هواپیمایی ماهان است که برخی مشکلات مدیریتی و اتهام های بین المللی که متوجه این ایر لاین هست را سبب عدم عقد قرارداد بین هواپیماسازان و ماهان بر می شمارند.

تهیه کننده خبر: 
کاوش ساعی
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/478

افزودن دیدگاه جدید