ایرباس: آمریکا مجوز فروش ۱۷ فروند هواپیما به ایران را صادر کرده است

شناسه خبر: 
160921146
واحد اخبار شرکتهای صنعت حمل و نقل تارنمای ایران چهار راه:
شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام کرد که دولت ایالات متحده به این شرکت مجوزهای لازم برای فروش ۱۷ فروند هواپیما به ایران را در فاز نخست داده است.
Airbus A330

جاستین دابون، سخنگوی شرکت ایرباس، روز چهارشنبه ۳۱ شهریور گفته است:، این ۱۷ فروند هواپیما از مدل‌های ای‎۳۲۰ و ای‌۳۳۰ هستند که دفتر نظارت بر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز لازم فروش آنها به ایران را صادر کرده است.

ساعتی پیش از این گزارش، خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز فروش هواپیماهای ایرباس، ساخت اروپا، به ایران را صادر کرده و انتظار می‌رود که در چند روز آینده نیز مجوز لازم فروش هواپیماهای بوئینگ ساخت آمریکا را نیز صادر کند.

ایران به دنبال توافق اتمی با قدرت‌های جهانی و لغو تحریم‌های هسته‌ای تهران، تصمیم به نوسازی ناوگان هوایی خود گرفت که در این راستا با شرکت‌ ایرباس برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیما به توافق رسید. در این میان ایران با شرکت هواپیماسازی بوئینگ نیز برای خرید ۸۰ فروند هواپیما و اجاره ۲۹ فروند دیگر به توافق رسیده است.

این در حالی است که دو روز پیش، مقامات وزارت راه و شهرسازی ایران اعلام کردند که به دلیل تاخیر نهادهای مسئول آمریکا در صدور مجوز صادرات ایرباس به ایران، تهران تصمیم گرفته که شش فروند هواپیما را از سفارش خود کم کند.

شرکت هواپیمایی ایرباس اگرچه شرکتی اروپایی به حساب می‌آید اما از آنجا که بسیاری از قطعات مورد استفاده از این هواپیما ساخت آمریکا هست، فروش آن نیز به مجوز دولت ایالات متحده نیاز دارد.

برگردان: 
مارکوس آرمسترانگ
ویراستار: 
مانی رستگار
سرچشمه خبر: 
Associated Press
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/146

افزودن دیدگاه جدید