امبرائر هم به ایران هواپیما فروخت

شناسه خبر: 
170518570
واحد اخبار شرکتهای صنعت حمل و نقل تارنمای ایران چهار راه:
هواپیما ساز برزیلی بالاخره با فروش 10 فروند هواپیما به شرکت آتا ایرلاین وارد بازار جذاب ایران گشت.
امبرائر هم به ایران هواپیما فروخت - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

امبرائر حتا زودتر از بوئینگ وارد مذاکره با شرکت های ایرانی گشت، اما دیرتر از همگان به قرارداد رسید. محمدرضا زنوزی مطلق که مالک شرکت هواپیمایی آتا ایر لاین است گفته است : ما ۱۰ هواپیمای جدید ۵۰ نفره خریده ایم که تا شش ماه دیگر به ما تحویل داده خواهد شد. با ورود این تعداد هواپیمای سبک ۵۰ نفره که توان نشست و برخاست از باندهای با مسافت کوتاه را نیز به خوبی دارا هستند، شبکه ناوگان هوایی مویرگی برای فرودگاه‌های کوچک کشور تشکیل می شود.

اتا ایرلاین مدل‌ ای آر جی ۱۴۵ امبرائر که یک هواپیما منطقه‌ای تک راهرو کوچک محسوب می شود و برای مسیر‌های کم مسافر یا فرودگاه‌های کوچک بیشتر کاربرد دارد، را سفارش داده است. آتا قصد دارد با خرید این هواپیما شهرهای کوچک و کم مسافر را به فرودگاههای اصلی و بززرگ متصل کرده تا بتواند هواپیماهای پهن پیکر را از این طریق برای سفرهایی با برد بالا تغذیه نماید که زنوزی مطلق کامل به این امر تأکید کرده است. او در ادامه سخنانش افزوده است :این سیستم، فرودگاه‌های کوچک کشور را به فرودگاه‌های بزرگ متصل کرده و امکان پرواز از این شهرها به مقصدهای مختلف داخلی و خارجی را فراهم می کند که در اولویت نخست شهرهای آذربایجان از جمله اردبیل، مراغه، ماکو را برای پروازهای داخلی و خارجی تحت پوشش قرار می دهد. هواپیماهای خریداری شده توان چهار ساعت پرواز بدون وقفه را دارد و می توانند علاوه بر شهرهای شمالغرب، پروازهای تهران و حتی استانبول و باکو را هم پوشش دهند.

آتا هم اکنون پس از هما، ماهان و آسمان در رتبه چهارم شرکت های هواپیمایی ایرانی می باشد. عبدالرضا پازوکی مدیرعامل شرکت هواپیمایی آتا با بیان اینکه هواپیمایی آتا در ابتدا با سه فروند هواپیما راه اندازی شد گفته است : امروز این شرکت با داشتن هشت فروند‌ام دی، سه فروند ایرباس و ۴ فروند هواپیمای ۷۳۷، مجموعا ۱۵ هواپیمای داشته و به زودی ۱۰ فروند نیز به آن اضافه خواهد شد. آتا هم اینک روزانه با ۸۰ سورتی پرواز، پس از ایران ایر و ماهان و آسمان در جایگاه چهارم ایرلاین‌های کشور قرار دارد.
امروزه علاوه بر پروازهای روزانه به استانبول، خطوط پروازی آتا به شهرهای نجف، باکو، تفلیس، ازمیر و دنیزلی برقرار بوده و با استقبال خوبی مواجه شده است. قرار بود با آغاز سال آینده میلادی پرواز ورودی هامبورگ- تبریز راه اندازی شود که در تلاش هستیم لایسنس مورد نظر را از آلمان دریافت کنیم.

امبرائر  آر جی ۱۴۵، از دو موتور رولزرویس آ‌ای ۳۰۰۷ بهره می برد. این موتور توربو فن در کنار بدنه در بخش انتهایی هواپیما قرار گرفته است البته در سال‌های اخیر از این روش به دلیل ایمنی کمتر استفاده می شود.

موتور این هواپیما، مدلی است که بر روی پهباد فوق پیشرفته آر کیو چهار نیز استفاده می شود . این هواپیما با طول ۲۹ متر دارای حداکثر سرعت ۷۸ صدم ماخ ( ۸۳۳ کیلومتردر ساعت )است.

هم اکنون شرکت امبرائر برای فروش هواپیمای نو با شرکت‌هایی مانند زاگرس ایر در حال مذاکره است و خبرگزاریهای داخل ایران از احتمال فروش ۵۰ فروند از این هواپیماها به ایران خبر داده‌اند از طرفی چندی قبل شرکت کیش ایر اقدام به خرید چهار فروند از هواپیماهای دست دوم امبرائر کرده است

تهیه کننده خبر: 
سام پرتوی
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/570

افزودن دیدگاه جدید