احتمال تحویل هواپیماهای ایرباس ایران با دیرکرد

شناسه خبر: 
1801161027
واحد اخبار شرکتهای صنعت حمل و نقل تارنمای ایران چهار راه:
هواپیمایی ایرباس از زبان مدیر بخش فروش خود اظهار کرده است که هواپیماهایی که ایران پس از برجام آنها را سفارش داده است، تحویل خواهند شد ولی انتقال آنها ممکن است دیر‌تر از زمان برنامه‌ریزی شده صورت می‌گیرد.
احتمال تحویل هواپیماهای ایرباس ایران با دیرکرد - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

همگان در ایران آگاه اند که شرکت‌های هواپیمایی ایرباس و رقیب آمریکایی آن، بوئینگ، موافقت کرده‌اند که ۱۸۰ فروند هواپیمای تجاری به ایران بفروشند تا ایران بتواند ناوگان فرسوده خود را بازسازی کند، ولی فروش این هواپیما‌ها منوط به ادامه حمایت ایالات متحده از برجام است چون قطعاتی ازهواپیماهای ایرباس نیز ساخت آمریکا هستند.
جان لی، مدیر بخش فروش ایرباس،به خبرگزاری رویترز اطهار کرده است: به نظرم آن قرارداد‌ها اجرایی خواهند شد، ولی ممکن است سر موعد زمانی اتفاق نیفتد.ما ناچاریم که مسئله تأمین مالی را حل کنیم؛ وایرانی‌ها باید پیش پرداخت‌ها را در نظر بگیرند تا بتوانند هواپیماها را به موقع تحویل گیرند.هواپیما‌ها وقتی در خط تولید قرار می‌گیرند که شما پیش‌پرداخت گرفته باشید، لذا ما احتمالاً این روند را آهسته‌تر از آنچه فکر می‌کردیم دنبال خواهیم کرد، ولی به نظرم این کار انجام خواهد شد
ایران‌ایر تاکنون سه فروند هواپیمای ایرباس و چند فروند دیگر که ساخت شرکت ایتالیایی- فرانسوی ای‌تی‌آر است را تحویل گرفته است. ایرباس توانسته که مجوز فروش یکسری از هواپیما‌ها را از وزارت خزانه‌داری آمریکا دریافت کند که اعتبار آنها اوایل دهه آینده منقضی خواهد شد. این وضعیت بدان معنی است که اگر قرار باشد هواپیما‌ها با تأخیر به ایران تحویل داده شوند، باید مجوزهای صادره که تا سال ۲۰۲۰ اعتبار دارند تمدید شوند، اما اگر این مجوز‌ها تمدید نشوند تعداد هواپیماهای تحویلی به ایران کاهش خواهد داشت.
از سوی دیگر، هواپیماساز آمریکایی بوئینگ نیز برای ساخت هواپیماهای سفارشی ایران دست نگه داشته است تا ایران پیش پرداخت‌ها را انجام دهد.​ شرکت بوئینگ نیز قرارداد فروش ۸۰ فروند هواپیمای تجاری با ایران‌ایر امضاء کرده و تعهد داده که ۳۰ فروند هواپیما هم به شرکت آسمان بفروشد.

برگردان: 
اشمیت شایتزینگر
ویراستار: 
کاوش ساعی
سرچشمه خبر: 
رویترز
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1027

افزودن دیدگاه جدید