آغاز پرواز آزمایشی هواپیمای مسافربری ATR در آسمان ایران

شناسه خبر: 
160925147
واحد اخبار شرکتهای صنعت حمل و نقل تارنمای ایران چهار راه:
روابط عمومی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، هما، از پرواز آزمایشی هواپیمای مسافربری اِی تی آر ۷۲ (ATR-72)، که به تازگی برای این شرکت خریدار شده در آسمان ایران خبر داد.

بر پایه این گزارش یک فروند هواپیمای ATR از نمونه مدل‌ سفارش داده شده، روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری پرواز نمایشی و آزمایشی خود را در چند فرودگاه کشور انجام می‌دهد.به گفته هواپیمایی جمهوری اسلامی، هدف از انجام این کار، ارزیابی توانمندی و قابلیت‌های فنی و عملیاتی این هواپیما توسط متخصصان هما است.

هواپیمای ای‌تی‌آر ۷۲ دارای دو موتور توربوپراپ با پروانه ملخی است که توسط شرکت هواپیماسازی فرانسوی- ایتالیایی، ‌‌اِی. تی. آر، تولید می‌شود. این نوع هواپیماها تا سقف ۷۴ نفر گنجایش مسافر دارد و برای مسیرهای کوتاه برد استفاده می‌شود. ایران در حال بررسی میزان امکانات و نیاز دانش فنی برای نگهداری خریدهای انبوه خود می باشد و در این راه باید پیش از آماده شدن سفارش هایش بستر لازم را در این زمینه فراهم نماید تا از هزینه های گزاف در هنگام تحویل گرفتن هواپیماها اجتناب کند.

اصغر فخریه کاشان، معاون وزیر راه و شهرسازی، اواخر سال گذشته در اجلاس هوانوردی ایران گفت: قرارداد خرید ۴۰ فروند هواپیمای کوتاه برد با شرکت‌ ای‌تی‌آر بسته شده که بخش عمده‌ای از این هواپیما‌ها طی سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به ایران تحویل داده خواهد شد.

رئیس جمهوری ایران،آقای حسن روحانی، سال گذشته در سفر رسمی خود به ایتالیا ، قرارداد خرید ۲۰ فروند ای‌تی‌آر ۷۲ را با رقمی نزدیک به یک میلیارد یورو نهایی کرد. بر اساس این قرارداد راه سفارش برای ۲۰ فروند دیگراز این نوع هواپیما باز گذاشته شده است.

شرکت هواپیماسازی ایتالیایی – فرانسوی ATR زیر مجموعه شرکت ایرباس محسوب می‌شود و در حالی خبر ورود نخستین هواپیمای مسافربری این شرکت به ایران منتشر می شود که هفته گذشته دو شرکت‌ هواپیماسازی ایرباس و بوئینگ اعلام کردند که دولت ایالات متحده مجوزهای لازم برای فروش هواپیما به ایران را صادر کرده است.

تهیه کننده خبر: 
کاوش ساعی
سرچشمه خبر: 
ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/147

افزودن دیدگاه جدید