صنعت حمل و نقل در برابر تحریم ها چه باید بکند – قسمت سوم

شناسه محتوی: 
1807011196
واحد گفتگو و مصاحبه تارنمای ایران چهار راه:
در آخرین سری از نوشتارها با تیتر بالا، پرفسورریموند رودی، توصیه هایشان را برای شرکت های حمل و نقل بین المللی مطرح کردند که در زیر فهرست آنها را پس از برگردان تقدیم می کنیم.
صنعت حمل و نقل در برابر تحریم ها چه باید بکند – قسمت سوم - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

لازم است در این جا توضیح دهم برخی از این توصیه ها شاید خنده دار و بسیار کوچک به نظر برسد اما در طول تحریم در دراز مدت هزینه هایی را برای شما کاهش می دهد. در نوشتار، بقای یک شرکت برموضوعات احساسی و انسانی ترجیح داده شده است. برخی توصیه ها ابزاری هستند و برخی توصیه ها انسانی.

 1. آموزش نیروها بصورتی که بتوانند در صورت نیازدر غیبت یک نفر سایر اعضا وظایف اورا پوشش بدهند و کار یکدیگر را انجام دهند فراموش نکنید.
 2. سعی نمایید بجای خرید چندین دستگاه پرینتر جوهر افشان برای هر رایانه از یک دستگاه پرینتر لیزری که بصورت شبکه به یارانه ها وصل شده است استفاده نمایید و حتا مدیریت نیز از آن دستگاه استفاده نماید. ( بطور معمول هر هشت نفر می توانند از یک دستگاه پرینتر اسکنر، فکس لیزری تحت شبکه بدون ترافیک و کمبود استفاده نمایند).
 3. خرید وسایلی مانند مواد شوینده، کاغذ و لوازم التحریر را بصورت چند ماهه انجام دهید که برای شما ارزانتر تمام شوند.
 4. اگر پنجره ها یا زیر درهای شرکت شما محل عبور جریان هوای بسیار است، سعی کنید از شیشه های دو جداره استفاده کرده و تمام منافذ را ببندید که در انرژی صرفه جویی نمایید.
 5. شرکت های کامیونی فعال در خرده بار، در صورتیکه بارشان برای یک مسیر تکمیل نشده است، سعی نمایند با تماس به همکارانشان بار را به شرکتی که بیشترین بار در آن مسیر را جمع کرده بسپارند تا یک کامیون کامل در آن مسیر راهی شود و خودشان در مسیرهای دیگر در صورت کمبود بار، از سایر شرکت ها بارخرده آنها را برای تکمیل بار خود دریافت کنند و به همدیگر برای نوبت بعدی در تبادل بار اعتبار دهند. ایجاد تعرفه توافقی با درصد سود بازاریابی برای شرکت ها به این امر کمک می کند.
 6. در صورتیکه دارای انبار هستید برای استفاده بهینه از فضای انبار، بر روی سکوهای بارگیری از کانتینرهای اجاره ای (می تواند از کانتینرهای شرکت کشتیرانی ملی شما باشد) برای ذخیره پالت های چوبی جهت بسته بندی و دپوی مواد اولیه بسته بندی استفاده کنید تا از فضای انبار خود بتوانید استفاده بهینه ای برای دپوی کالای دیگر نمایید.
 7. در صورت چکه کردن شیرهای آب حتا به مقیاس کم، یا مشکلات برقی در ساختمان خود، حتمن آنها را رفع نمایید.
 8. استفاده از لامپ های کم مصرف را فراموش نکنید.
 9. سعی نمایید استفاده از نرم افزار و نگهداری فایل ها بصورت الکترونیکی را بیشتر رواج دهید، تا در مصرف کاغذ و پرینتر صرفه جویی بیشتری نمایید.
 10. تمرکز کار حمل خود را بر روی چند مسیر مجاز و دارای ارتباط خود بیشتر کنید تا بار بیشتر در آن مسیرها جذب کرده و شما را بعنوان متخصص آن مسیر شناسایی کنند.
 11. اگر محموله ای برای شخص مدیرو صاحب شرکت سودده نیست اما یاری می نماید حقوق کارکنان و خرج ها را با آن دربیاورید، آن را رد نکنید زیرا در هنگام تحریم صحبت از بقای شرکت است، نه سوددهی چشم گیر صاحب شرکت. در دوران تحریم شما باید سعی کنید شرکت باقی بماند.
 12. نیروهایی را که برای سهولت کار همکاران جذب کردید، در صورت کاهش کار یا استفاده از نرم افزاری بجای آنها تعدیل نمایید و بجای آن نیروی بازاریابی فعال را توسعه دهید. نیروها را بر اساس فامیلی و دوستی تهدیل نکنید، بر اساس توانمندی و مهارت انجام دهید.
 13. به بازارهای نزدیک در همسایگی کشورتان اهمیت دهید و سعی کنید از داخل آنجا با یاری نمایندگان و بازاریابان محلی آن کشور برای مسیرهای مختلف کامیون ها و شرکت خود محموله جذب کنید.
 14. در دوران تحریم شرکت های بازرگانی محصولات را گران تر می خرند، پس اگر شما کرایه های حمل آنها را با پیشنهاد استفاده از وسایل حمل کم خرج تر(مانند قطار بجای کامیون یا کامیون بجای هواپیما) جایگزین نمایید یا پیشنهاد دهید در جذب بازار موفقتر خواهید بود.
 15. اگر در شرکت خودتان پارگینگ زیاد ندارید و دو یا سه جای پارک دارید، پارک کردن ماشین همه کارمندان حتا مدیرعامل و صاحب شرکت در پارکینگ ممنوع و پارکینگ را به مشتریان اختصاص دهید. شما باید تسهیلات برای مشتریان پدید بیاورید تا بیایند و به شرکت شما بار بدهند. حتا بعنوان مدیر اگر مجبور شدید با تاکسی تلفنی یا وسایل حمل و نقل عمومی به شرکت رفت و آمد کنید، اینکار را انجام دهید، اما پارکینگ را خالی نگه دارید.
 16. دوربین ها مدار بسته را فقط شبها  روشن بگذارید و روزها در ساعات خاصی مثل ناهار، ولی ساعت واقعی استفاده و روشن و خاموش بودنش را در شرکت مطرح نکنید.
 17. از بخاری های برقی و استفاده از وسایل با مصرف انرژی بالا خوداری نمایید.
 18. در صورت لزوم برای دیدار نهایی با مشتری (حتا نه بسیار بزرگ) خودتان به کمک بازاریاب هایتان بروید تا بتوانند محموله را بگیرند و در کنار شما نیز نحوه درست به مشتری پیشنهاد دادن را یاد بگیرند.
 19. در پایان یادآوری شوم، در بازه تحریم اگر تنوع یعنی شرکت های همکارتان از بین بروند، شما دستور مرگ شرکت خود را صادر کرده اید، پس به فکر سود شخصی نباشید و به فکر ماندن در بازار و کمک کردن به ماندن همکارانتان در بازار باشید.

  گفته های طرف گفتگو نظرات شخصی ایشان است و تارنمای ایران چهارراه تنها بازتاب دهنده آن می باشد.
  پیوندهای مرتبط با دو نوشتار پیشین از سری نوشتارهای مذکور:
  گفتگوی نخست:
  http://iran4rah.com/node/1193
  گفتگوی دوم:
  http://iran4rah.com/node/1194

تهیه کننده: 
کاوش ساعی
سرچشمه محتوی: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1196

افزودن دیدگاه جدید