صنعت حمل و نقل شما، خودش، خودش را تحریم کرده است

شناسه محتوی: 
170507547
واحد گفتگو و مصاحبه تارنمای ایران چهار راه:
امروز فرصتی دست داد تا با دکتر یوان اندرسون، استاد بازاریابی دانشگاه لونده در سوئد گفتگویی حضوری داشته باشیم که در زیر این مصاحبه را خدمت شما تقدیم می کنیم.
صنعت حمل و نقل شما، خودش، خودش را تحریم کرده است - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
 • درود بر شما
 • سلام و روزتان بخیر
 • سپاس از وقتی که به من داده اید، من پرسشم را به دلیل کمبود وقت، شروع می کنم؛ به نظر شما پس از توافق ایران و قدرتهای جهانی و برداشته شدن تحریم ها شرکت های حمل و نقل ایرانی دوباره رونق خواهند یافت؟
 • من تعریف شما در کشورتان از رونق را نمی دانم، اما من فکر می کنم شرکت های حمل و نقل شما، در عرصه حمل و نقل بین المللی بسیار ضعیف هستند، دلیلش هم عدم آگاهی کامل آنها از روش بازاریابی جهانی است. کشور شما بالای 80 میلیون جمیعت دارد، اما صنعت حمل و نقل شما از کشورهای دیگر در دنیا با توجه به تعداد مردمی که در آن کشور زندگی می کنند ومحل قرارگیری و البته سوخت ارزان در کشورتان، بسیار ضعیف است.
 • دلیلش به نظر شما چه می تواند باشد؟
 • خیلی موارد که می تواند از مشکلات قانونی باشد، ضعف صنعتی و مدیریتی و از همه مهمتر نبود نیروی متخصص و آگاه به مسائل روز دنیا، در کل کشور شما در زمینه تجارت ضعیف است پس در حمل و نقل نیز ضعیف است.
 • اینها را چرا به هم ربط دادید؟
 • الان در کشور شما، بیشتر شرکت های حمل و نقل دنبال کار وارداتی و ترانزیت آن هم ترانزیتی که یک کشور دیگر به آنها اهدا کند. یعنی آنها دنبال مشتری نرفتند، کشورشان در محل مناسبی قرار گرفته و آنها ایستاده اند دم آن تنگه عبوری و هر کس می خواهد رد شود باید بارش را بدهد به آنها و این شده کل حرکت شرکت های حمل و نقل شما اعم از ترانزیتی و وارداتی. برخی هم تو با دیداری که من از عراق سه سال پیش داشتم فقط کار سوخت می کنند، اما هرگز از خودشان نمی پرسند کشوری مثل سوئد یا دانمارک که از نظر جمعیت از شما کمتر هستند به چه دلیلی از کشور شما در صنعت حمل و نقل بین المللی پیشتازتر هستند؟
 • خوب البته شما کشورهای صنعتی را مثال زدید، سوئد با 12 میلیون نفر جمعیت کارخانه های قدرتمندی مثل ولوو، اسکانیا، کشتی سازی های قدرتمند، اریکسون و بسیاری محصولات شیمیایی و دارویی دارد که ما در کشورمان نداریم و اینها خود زمینه حمل و نقل را فراهم می کند.
 • خیر دلیلش نمی تواند فقی اینها باشد. نمی گویم بی تأثیر است اما این نیست. شرکت های حمل و نقل شما خودشان، خودشان را تحریم کرده اند. برای چه شرکت های حمل و نقل شما به دنبال شرکتهایی در چین نیستند که می خواهند صادرات به اسیای میانه یا شرق ترکیه یا اصلن بلغارستان یا نیوزلند و ایتالیا و ... داشته باشند تا شما بتوانید سرویس دهی در این مسیر را دست بگیرید؟ چرا شرکت های حمل و نقل شما در چین، آلمان، مکزیک و ... دفتر ندارند و برای آن دفتر چارچوب تهیه نمی کنند که مثلن آن دفتر بتواند بار بگیرد از مکزیک به ترکه یا از آلمان به مکزیک؟ الان حتمن می فرمایید زیرا خوب کلی شرکت مکزیکی و آلمانی برای اینکار هست.
 • دقیقن.
 • خوب باشد، کارمند مکزیکی، مدیر شرکت مکزیکی بگیرید اما مدیر دفتر ایرانی باشد وسپس با یک سری کارشناس تحلیل بازار و تحلیل تجارت بگیرید و به جان آن بازار بیافتید و به آرامی دفاتر خود را با سودهایی که در هر کشور کسب می کنید در کشور دیگری زیاد نمایید. بسیاری از شرکت های حمل و نقل سوئدی از شبکه دفاترشان در بیرون سوئد کسب درآمد می کنند. کافی است دفترتان که مثلن در مکزیک است، مالیات دولت مکزیک را بدهد، در نهایت سودش برای شرکت حمل و نقلی است که در ایران است، اما شرکت های شما در ایران اصلن اینگونه فکر نمی کنند.

دانمارک را مشاهده کنید، الان بزرگترین کشتیرانی را دارد، برای چی؟ برای اینکه می دانند اگر بخواهند تجارت را در محدوده کشور خودش تعریف کند رشدی نخواهند داشت، پس آنها وارد عرصه جهانی شدند و بازاریابی کردند و الان این ناوگان را دارا هستند. برای چی کشتیرانی شما سرویس از ژاپن به شیلی ندارد؟ بعنوان مثال می گویم، ولی مطمئنم افراد کمی در ایران می دانند که پرو و شیلی رابطه فرهنگی و عمیقی با ژاپن دارند و برای این مسیر حرکت دهی کشتی امری ایده آل است و خوب دلیل این عدم آگاهی این است که شرکت های شما اصلن دنیایی فکر نمی کنید و فقط فکر می کنید سهم شما از بازاردنیا و تجارت جهانی، واردات و کشورهای اطراف کشور شما است یا نماینده ای از اروپا و چین لطفی نماید و باری را به شما بدهد، اگر دادند خوب یعنی حمل و نقل رونق گرفته، اگر خیر، یعنی بازار خراب است!!! در بازارتجارت جهانی شما اصلن وارد نشدید و نماینده و بالخصوص تاجران شما فکر نمی کنند که محصولاتی را از کشور دیگری بخرند و در محل دیگری بفروشند و اینگونه حال حمل و نقل را هم به شرکت های ایرانی یا دفاتر آنهادر سایر کشورها بسپارند، اما نه تاجران شما تاجر واقعی هستند ونه شرکت های حمل و نقل شما مبتکر هستند.

 • راهکارش چیست؟
 • بازاریابی در دنیای مدرن تغییر کرده است و نیازمند هوش، تسلط به زبان تجارت و دانش روز بازاریابی می باشد و اگر شرکتهای شما در این عرصه رشد کردند از تحریم خارج شده اند وگرنه کماکان تحریم ادامه دارد.
 • می دانم گرفتارید برای آخرین پرسش، به نظرتان شرکت های حمل و نقل ایران از کجا باید به منابع روز اطلاعات تجاری یا حمل و نقلی دنیا دسترسی داشته باشند؟
 • پرسش خوبی است، اما پیش از این بهتر است بپرسیم، چند نفر از ایرانیان مایل هستند اینها را بدانند؟ کسی بخواهد بداند خواهد یافت، از وزارت بازرگانی، اتاق های بازرگانی، سفارتخانه ها و وزارت امورخارجه، همه برای اینکار هستند، اما مهم آن است که شرکت های شما بخواهند وارد عرصه بین الملل بشوند.
 • از وقتی که دادید سپاسگزارم.
 • خواهش و امیدوارم موفق باشید.
  شایان ذکر است نظرهای ارائه شده نظرهای فرد مصاحبه شونده است و دیدگاه و نظر تارنمای ایران چهارراه نیست.
تهیه کننده: 
کاوش ساعی
سرچشمه محتوی: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/547

افزودن دیدگاه جدید