شمارش معکوس برای اولین پرواز مسافری از البرز

شناسه محتوی: 
1808221256
واحد گفتگو و مصاحبه تارنمای ایران چهار راه:
استان البرز تا چند روز دیگر شاهد یک رویداد تاریخی و مهم خواهد بود؛ در این رویداد مهم قرار است اولین هواپیمای مسافربری از فرودگاه پیام به سمت مشهد مقدس پرواز کند و پس از آن در برنامه اولیه شیراز، کیش و اصفهان هم به مقصد پروازی این فرودگاه اضافه شود؛ در همین راستا تاکنون حضور سه ایرلاین در این فرودگاه قطعی شده و در ادامه به تعداد ایرلاین‌ها افزوده خواهد شد.
شمارش معکوس برای اولین پرواز مسافری از البرز- پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

با توجه به اهمیت این موضوع، خبرگزاری ایسنا باسعید زرندی، مدیرعامل فرودگاه بین‌المللی پیام گفت و گویی ترتیب داد تا آخرین وضعیت این فرودگاه  تشریح شود؛ حاصل این گفت و گو را در ادامه می‌خوانید.

مسافری شدن فرودگاه بین المللی پیام از چه زمانی در دستور کار قرار گرفت و برای ایجاد آن چه زیر ساخت‌هایی به فرودگاه اضافه شد؟

متأسفانه در گذشته از ظرفیت‌های پیام با توجه به قدمتی که دارد استفاده مطلوبی نشده به همین دلیل پس از حضور در پیام با جدیت بحث پروازهای تعطیل شده کارگو را مجدداً فعال نمودیم. پروازهای کارگو هم اینک بصورت منظم، خدمات خود را به تجار و تولیدکنندگان ارائه می‌دهد. اما درباره فرودگاه پیام لازم است بگویم که این فرودگاه علاوه بر ظرفیت‌های ممتاز، از زیر ساخت بسیار مطلوبی نیز برخوردار است. مثلا طول باند این فرودگاه ۴۲۰۰ متر بوده و به دلیل باری بودن از باندی بسیار مستحکم بهره می‌برد. البته در کنار تمامی این مزایا برای مسافری شدن پیام، تغییرات گسترده‌ای نیز اعمال شد؛ مثل ساخت سالن ترمینال مسافری به مساحت شش هزار متر مربع، پارکینگ روباز، آشیانه، ترمیم و بهسازی باند فرودگاه و سطوح پروازی، اصلاح روشنایی باند و سطوح پروازی، احداث بلوار شاخص 90 متری که طول فاز اول این پروژه ۲۳۰۰ متر بوده و مسافران فرودگاه بین‌المللی پیام را بدون ورود به منطقه ویژه اقتصادی پیام مستقیماً به سالن ترمینال مسافری هدایت خواهد کرد.
مسافری شدن فرودگاه بین‌المللی پیام هر چند جزو وظایف تعریف شده وزارت ارتباطات نبود اما در خرداد ماه 96 مجوز آن صادر و در دوره مهندس جهرمی وزیر ارتباطات وقت از آن به صورت ویژه‌ای حمایت و پشتیبانی شد.

تاکنون برای مسافری شدن پیام چه میزان هزینه شده است؟

اما در بحث هزینه‌ها تاکنون مسافری شدن فرودگاه بین المللی پیام بیش از 45 میلیارد تومان هزینه در بر داشته است هر چند با توجه به کارهایی که هم اینک در حال انجام است هزینه‌های دیگری نیز به آن اضافه خواهد شد.

افتتاح رسمی بخش مسافری فرودگاه بین‌المللی پیام چه زمانی صورت خواهد گرفت؟

قبل از آن لازم به توضیح است که حوزه فرودگاهی در تمام نقاط دنیا از استانداردهای بسیار پیچیده‌ای تبعیت می‌کند؛ این استانداردها توسط سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) ابلاغ شده و اجرای آن در تمام دنیا الزامی است به همین دلیل برای مسافری شدن فرودگاه پیام ۲۸۰ استاندارد و تغییر ابلاغ گردید که عمده آنها انجام شده است.
انشاءالله در شهریور ماه فرودگاه بین‌المللی پیام به مرحله مسافری خواهد رسید که این اعلام آمادگی را به وزارت ارتباطات اطلاع داده‌ایم و بر همین اساس، افتتاح رسمی با توجه به حضور مدیران ارشد کشوری به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

یکی از مشکلات سد راه مسافری شدن پیام حلقه دره است؛ رفع مشکل حلقه دره هم اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

حلقه دره یکی از مشکلات بزرگ استان البرز به شمار می‌رود؛ از همان ابتدای بحث مسافری شدن فرودگاه بین المللی پیام مقرر گردید که کلیه امور مربوط به داخل پیام که هزینه‌بر، پیچیده و فنی بودند توسط فرودگاه بین‌المللی پیام و دیگر کارهای خارج از پیام توسط دستگاه‌های استانی انجام شود که به فضل خدا بخش عمده کارهای داخل پیام به سرانجام رسیده است. اما در خصوص کارهای محول شده به دستگاه‌های استانی دو مورد مهم آن یکی اصلاح راه‌های دسترسی به فرودگاه پیام و دیگری حل مشکل حلقه دره بود؛ در مورد راه‌های دسترسی، اقداماتی ولو کُند در حال انجام است که امیدواریم تا زمان افتتاح، نهایی شود اما درباره حلقه دره علی‌رغم تأکید استاندار البرز که ریاست کارگروه استانی توسعه فرودگاه پیام را نیز بر عهده دارند مشکل حلقه دره همچنان لاینحل باقی مانده که در اینجا لازم است باز بر این نکته تأکید نمایم که در شأن مسافر فرودگاه بین‌المللی پیام نیست که قبل از ورود به پیام، معضل راه‌های دسترسی و پس از ورود به فرودگاه پیام، بوی آزاردهنده زباله، باعث تکدر خاطر وی شود. بنده معتقدم مردم، سزاوار خدمتی هستند که بی کم و کاست ارائه شود حق مردم این است که از امکاناتی شایسته و جامع بهره مند شوند.

اکنون حضور چند ایرلاین در فرودگاه بین‌المللی پیام قطعی شده است؟

در حال حاضر حضور سه ایرلاین زاگرس، آتا و کیش ایر در پیام قطعی شده که البته این تعداد بزودی افزایش خواهد یافت.

در مرحله اول کدام استان‌ها به عنوان مسیر پروازی فرودگاه بین‌المللی پیام انتخاب شده است؟

قصد ما این بود که اولین پرواز به مقصد فرودگاه نجف باشد اما متأسفانه بدلیل نا آرامی‌های این شهر که فرودگاه نجف را نیز متأثر نمود از آن صرف نظر کردیم؛ انشاءالله اولین پرواز ما به مقصد مشهد خواهد بود و پرواز به اصفهان، کیش و شیراز نیز از دیگر مقاصد فرودگاه پیام در قدم اول خواهد بود که البته تا پایان سال این مقاصد افزایش خواهد یافت؛ بنابراین در ابتدا با دو پرواز کار را آغاز خواهیم کرد و تا پایان سال آن را به شش پرواز در روز خواهیم رساند.

هدف‌گذاری اولیه شما برای جابجایی چند مسافر در سال تعیین شده است؟

امیدواریم که تا پایان سال ۹۸ به ظرفیت حمل ۵۰۰ هزار مسافر در سال برسیم . البته برنامه‌ریزی‌های بعدی و فازهای بعدی ما بر اساس مجوزهای اخذ شده تا سه و نیم میلیون مسافر در سال است که برای رسیدن به این مهم باید دستگاه‌های استانی همدلی لازم را با فرودگاه بین المللی پیام داشته باشند تا بتوانیم به فضل خدا این هدیه خوب را به بهترین شکل ممکن به مردم شریف استان البرز تقدیم نماییم.

این فرودگاه چه تأثیراتی بر جایگاه البرز به خصوص در حوزه اقتصادی دارد؟

در تمام دنیا دسترسی به راه‌های مواصلاتی یکی از مولفه‌های مهم توسعه به شمار می‌رود؛ با توجه به اینکه استان البرز در یکی از شاهراه‌های مهم کشور واقع شده است ایجاد یک فرودگاه مسافری خود یک مزیت بزرگ به شمار می‌رود؛ از طرفی افتتاح بخش مسافری می‌تواند به رونق بیش از پیش منطقه ویژه اقتصادی پیام، صنایع موجود در استان و کسب و کارهای خرد و کلان کمک شایان توجهی نماید.
البته پیش‌بینی می‌شود که تا پنج سال آتی، پیام به ظرفیت جابجایی حدود پنج میلیون مسافر در سال برسد که سهم استان البرز حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، سهم غرب استان تهران حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و بقیه  نیز سهم استان قزوین خواهد بود که این حجم جابجایی، علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم به توسعه اقتصادی استان کمک شایان توجهی خواهد کرد.

سرچشمه محتوی: 
ایسنا
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1256

افزودن دیدگاه جدید