شرکت های کامیونی سنتی ورشکسته خواهند شد

شناسه محتوی: 
170413495
واحد گفتگو و مصاحبه تارنمای ایران چهار راه:
با پرفسور کلاوس، مدیر دپارتمان زنجیره تأمین دانشگاه میشیگان در حاشیه سمینار، زنجیره تأمین دارویی و تجهیزات پزشکی آشنا شدم و از ایشان خواستم پس از یک مطالعه میان مدت نظرشان را در مورد شرکت های کامیونی در ایران طی یک گفتگو به من بدهد که ایشان خیلی زودتر دست به کار شدند. گفتگوی پیش روی نتیجه این گفتگو است.
 شرکت های کامیونی سنتی ورشکسته خواهند شد - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
 • نخست سپاس از وفتی که گذاشتید و من و همکاران صنعت حمل و نقل ایران بخصوص در زمینه کامیونی از شما سپاسگزاریم.
 • بنده هم ممنون که این فرصت را برای من فراهم کردید.
 • کامیون داری در ایران را چگونه ارزیابی کردید؟
 • چون بحث علمی است، بنده بی پرده نظرم را می گویم.
 • بیگمان از این بی پرده بودن خرسند می شویم.
 • من یک ارزیابی از همکارانم در اروپا که با ایران همکاری دارند و برخی که نماینده نیز در ایران دارند، وارد صحبت شدم. به نظر من کامیون داری در کشور شما نه برای سرمایه گذاری که شرکت کامیونی دارد تعریف شده است و نه برای شخصی که کامیون را می خرد و می خواد رانندگی کند. شما صادرات بسیار ناچیزی در سطح دنیا دارید. این واضح است و آمار جهانی این را نشان می دهد. سهم کشور شما در اقتصاد جهانی 0.2 درصد است که با احتساب نفت به این رقم رسیده اید یعنی بود و نبود شما در اقتصاد جهانی ملموس نیست و این نشان می دهد کشور شما صنعتی نیست. حال که این کشور صنعتی نیست شما باید به فکر رشد خدمات باشید. ترکیه را بنگرید، آنها با گردشگری که نوعی خدمات است و سپس رشد محصولات مرتبط با آن رشد کردند.
 • خوب مشکل اکنون کامیون داران ما و شرکتهایی که کامیون داران برایشان کار می کنند چیست؟
 • به نظر من شما و روش کارتان هنوز مانند 40 سال پیش است و فقط کمی کامپیوتر و کنوانسیون های بین المللی شرکت ها را به روز کرده است وگرنه سخت افزار و سیستم کاری مانند 40 سال پیش است. من فقط دو شرکت کامیون دار پیدا کردم، که دارای انبار هستند برای دپو و سپس ارسال دوباره توسط کامیون کاملن پر به مقصد یا مقاصد خاص و همگی دارند از همان روش سنتی یک یا دو دیسپچرو تهیه کننده بارنامه و بازاریاب اداره می شوند و نکته این است که همه می گویند بازار رکود دارد و مشکلات را به عوامل بیرونی نسبت می دهند. در حالیکه در دوران فعلی شرکت کامیونی که ظرف 7 سال نتواند انباری برای گردآوری انواع کالاهای داخلی و صادراتی داشته باشد و سپس خرده بارها را یک بار کامل کرده و حمل نماید، ورشکسته است و فکر می کند فعال است.
 • قبول دارید تحریم ها در این موثر بودند؟
 • بله قبول دارم، اما آیا در این دوران تحریم کامیون دار شما فرصت را از دست نداده تا سازماندهی و مطالعه اش را به روز کند تا به محض برداشته شدن تحریم همپای همکارانشان در اروپا و خاورمیانه باشد. کامیونداری سنتی عمرش به سر آمده و شرکت های کوچک در امریکا هنوز دیسپچر یا همان برنامه ریز بارگیری و تخلیه و صدور بارنامه و اسناد دارند، اما وقتی می خواهند به سطح متوسط و بزرگ وارد شوند انبارداری، روش پالت کردن، بارگیری ، بارچینی و سپس ابزارهای خاص بارگیری و استاندارد سازی و بیمه و بیمه مضاعف را ضمیمه کار می نمایند تا بتوانند پروژه بگیرند و رشدشان را سرعت ببخشند.
 • خوب آمریکا خودش کامیون ساز است و بسیاری از فناوری ها را دارد، اما ما در ایران اینها را نداریم.
 • نمی گم بدون مشکل است، اما من فکر می کنم هزینه های زمانی و مالی که شما صرف دوباره کاری، اصلاح اشتباه و کندی کار و سپس ورشکستگی های بدون بررسی دارید صورت می دهید خیلی بیشتر از هزینه واردات وسایل بسته بندی و بارگیری و خود کامیون می باشد، البته به فرض اینکه الان سازنده نیستید، هرچند اگر می خواهید قدرتمند باشید باید برنامه ای برای تولید داشته باشید.
 • نکته ای که شرکت های کامیوندار نمی روند به سمت خرید یا رهن انبار در ایران چیست؟
 • برای اینکه احتمالن سرمایه یا نیروی انسانی زبده اینکار را ندارند، وگرنه مشکل زمین و ساخت سوله انبار و حتا سردخانه در ایران سالهاست رفع شده است. البته همگی مایلند در شهرهای بزرگ انبار داشته باشند در حالیکه شما باید در شهری بین دو شهر صنعتی انبار داشته باشید تا انبار شما از هر دو شهر و حتا شهر سوم تغذیه و سپس توزیع بار نماید. اینکار را سالهاست شرکت هایی مثل بولتاش و اینترشیپ در اروپا دارند انجام می دهند، اما شما در ایران کاری در این زمینه نمی کنید. دفت کنید در شهرهای بزرگ مثل تهران زمین گران است و به صرفه نیست شما انبار داشته باشید، بروید سمت بیابان های جنوب تهران، نگران مسیر نباشید، نگران کمبود فضا برای انبار کردن باشید.
 • نکته دیگری در این مورد هست.
 • بله قوانین و عدم اعتماد در بین فرستنده، مشتری و کامیوندار است که باید رفع گردد وگرنه کاغذ بازی و اتلاف زمان را خواهید داشتم.
 • بسیار ممنونم، خرسند می شوم در مورد روش انبارداری سر فرصتی مناسب به ما یاری برسانید.
 • کمی در این فصل کاری گرفتارم اما پس از پایان دوره دانشگاه قول می دهم طرحی کلی در مورد انبارداری برای شرکت های کامیونی را برای تارنمای شما ارسال کنم امیدوارم به کارتان آید.
 • سپاسگزارم.
  شایان ذکر است نظرهای ارائه شده نظرهای فرد مصاحبه شونده است و دیدگاه و نظر تارنمای ایران چهارراه نیست.
تهیه کننده: 
کاوش ساعی
برگردان: 
کاوش ساعی
ویراستار: 
سام پرتوی
سرچشمه محتوی: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/495

افزودن دیدگاه جدید