ایران ایر بیشتر یک غرور ملی است تا یک خط هوایی

شناسه محتوی: 
1802131053
واحد گفتگو و مصاحبه تارنمای ایران چهار راه:
گفتگو با پرفسور پاملا دنوان دستیار پرفسور دانشگاه دالاس شمالی که در دانشگاه مریلند درس خوانده است یکی از فرصت های بسیار مغتنمی بود که در سمینار کاهش ریسک و هزینه بارهای هوایی به دست آمد که این گفتگو را با کمی اختصار در ادامه قرار می دهیم.
ایران ایر بیشتر یک غرور ملی است تا یک خط هوایی - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
 • خانم دنوان ممنون که به من این فرصت گفتگو را اختصاص دادید. نخستین پرسشم این است که صنعت هوایی دنیا به کدام سمت می رود؟
 • از شما ممنونم. پرسش خیلی کلی است اما نخست باید بگویم که باید ببینیم در کدام عرصه صنعت هوایی را بررسی می کنید. در بخش مسافری یا بارهوایی. در عرصه مسافری خبرها زیاد خوب نیست نه به دلیل کاهش سفرهای هوایی، بلکه به دلیل زیان ده شدن بسیاری از خطوط هوایی خصوصی به دلیل ارائه سرویس از طرف شرکت های هوایی که دولت ها پشتیبان آنها هستند. شرکت هایی مانند امارات، ابوظبی، قطر وترکیش ایرلاین و... بالطبع بزرگانی که در این صنعت روپا هستند بر اساس نوع تبلیغات وسرویس دهی خاص مسافرها را نگه داری می کنند. البته سفرها در خاوردور به دلیل وضعیت مناسب اقتصادی رشد داشته است و این را از رشد شرکتهای هوایی خاوردور می توان دریافت، اما بسیاری نیز در بحران هستند. در زمینه حمل بار اما وضعیت بهتر است، بخصوص با رشد درخواست خریدهای آنلاین و ارسال دارو و کالاهای پزشکی خاص، این بخش درحال رشد است. برآورد این دو می گوید حال صنعت یک حالت وسط است نه خوب و عالی نه بد.
 • خریدهای کشورما ایران را که شنیده اید، نظر شما چیست در مورد این خریدها؟
 • کشور شما بسیار هوشمندانه هواپیماهایش را انتخاب کرد. یعنی مشخص است علمی و منطقی در بخش فنی وقت گذاشته و بررسی کرده است، بخصوص پس از لغو خرید هواپیماهای ایرباس 380 که بیگمان به درد ایران و خط هوایی ایران نمی خورد، هم از نظر هزینه  خرید و هم از نظر هزینه نگهداری. شاید اگر قصد داشتید شرکت هواپیمایی ایران ایر را در جهان مطرح نمایید داشتن یکی از آنها برای تبلیغات بد نبود ولی خوب ایران ایر پارامترهای لازم برای یک خط هوایی بین المللی را اصلن ندارد.
 •  چرا این صحبت را می فرمایید؟ در واقع دلیل علمی را می خواهم بدانم.
 • خوب خریدهای شما، خرید های خوبی هست ولی خرید هایی نیست که بتواند در عرصه بین المللی به رقابت با شرکتهای بزرگی که اتفاقن حمایت های دولتی را مانند ایران ایر دارند بروید. در واقع ایران ایر بیشتر یک غرور ملی است تا یک خط هوایی، این یک واقعیت است و با مدیریت سالیان گذشته و کمبودهایی که از آنها رنج می برد، دستکم 20 سال زمان لازم است در صورت مدیریت درست و کارشناسان بازار و .... دیگر جزو 20 ایرلاین اول دنیا قرار گیرد، هر چند محدودیت های مذهبی و سیاسی کشور شما آینده خوبی را برای این ایرلاین پیش بینی نمی کند.
 • مشکل در چیست؟ آیا ایرلاین های دیگر خیلی بزرگ شده اند و ما عقب مانده ایم یا مشکل جای دیگر است.
 • اگر بخواهیم بی پرده سخن بگوییم، یکی از دلیل ها قدرتمند شدن بسیاری از ایرلاین های دیگر است که همسایه شما هستند و ایران ایر با توجه به خریدهایش نشان داده قصد ندارد زیاد در عرصه بین المللی خودی نشان دهد بلکه قصد دارد مسافران سنتی ایرانی را ترغیب به استفاده از هواپیمای ملی نماید. البته نقاط قوتی هم ایران ایر دارد، قدمت، تاریخچه درخشان در یک برهه زمانی، کیترینگ بسیار خوب با غذاهای عالی که البته الان نمی دانم به چه وضعی در آمده است و البته مشتری مداری مناسب. اما الان این ایرلاین حتا یک وب سایت در حد بین المللی ندارد، یک وب سایت متصل به شبکه وب سایتها فروش بلیت، یا دستکم وب سایت با قدرت خرید آنلاین که اگر روزی تحریم ها برداشته شده وقت را از دست ندهد و شروع به بازاریابی کند.
 • مختصر اگر بخواهید ده مشکل ایران ایر را بیان کنید چه می گویید؟
 • خوب اگر من بخواهم بگویم، موارد مهم این است:

1- نداشتن فرودگاه های استاندارد مشتری پسند ازنظر هتل، شب مانی، فروشگاههای بزرگ، رستوران های مدرن. به یاد دارم سه ماه پیش من فرودگاه بین المللی تهران را در موتور جستجوها، جستجو کردم، وقتی سالن آن را دیدم، بسیار تعجب کردم، شما بیشتر یک ترمینال قطار درون شهری برپا کرده اید تا یک فرودگاه بین المللی.

2- نداشتن ناوگان نوین و آماده به کار

3- ممنوعیت مذهبی در ایران و عدم احترام به عقاید مسافر در هنگام ورود به فرودگاه ایران دستکم در پشت مرزهای فرودگاهی مانند حجاب، عدم سرو مشروبات الکلی و اینترنت محدود و فلیتر شده با سرعت پایین و....

4- سیستم تخلیه و بارگیری فرسوده

5- دستگاههای امنیتی بسیار مبتدی و قدیمی برای کنترل مسافران

6- عدم تسلط به زبان انگلیسی روان در بسیاری از مکان ها و ازجمله در میان مهمانداران این ایرلاین

7- عدم اتصال به شبکه های بانکی بین المللی

8- عدم داشتن یک وب سایت آبرومند برای یک ایرلاین

9- عدم توان و هزینه بالا برای تبلیغات در عرصه بین المللی و جذب مسافرهای ترانزیتی در فرودگاه های ایران که این کماکان به ضعف فرودگاهی که در بالا گفتم باز می گردد.

10- عدم داشتن کارشناسهای بازاریابی بین المللی کارآمد و به روز

 • و نقاط قوت از نظر شما:
 1. کیترینگ بسیار خوب اگر هنوز خوب باشد.
 2. غرور ملی ایرانیان
 3. جاذبه های گردشگری ایران
 4. تیم های فنی که با کمی آموزش به روز خواهند شد.
 5. بودجه دولتی که شاید درست نباشد ولی خوب باید پذیرفت همراه ایران ایر است.
 6. نشان بین المللی بسیار زیبا از نظر یک خط هوایی
 7. قدمت ایران ایر و نسل هایی که هنوز آن را به یاد دارند

مورد دیگری نمی بینم.

 • می دانم بسیار گرفتارید، پرسش پایانی من، آیا می توان به آینده خط هوایی ایران ایر امیدوار بود؟
 • صادقانه خیر، هم بسیار عقب مانده است از رقابت بین المللی و هم نوسازی ناوگان آن نیز کمی با شک و شبهه روبه رو است. فقط باید از پرسنل این هواپیمایی که بقای آن را برای آیندگان تا امروز پاس داشته اند، به امید روزی برای رونق آن، بسیار متشکر بود وگرنه با محدودیت های سیاسی، مذهبی و البته فکری که در ایران جاری است و خوب با آگاهی به این امر که ایرلاین یک وسیله تجملی است، ایران ایر نقریبن به زور زنده است، مگر اتفاق خاصی بیافتد.
 • اتفاقی مانند؟
 • تقریبن جاودست، موردی مانند نوسازی سریع، هزینه بالای برای ارتقا فرودگاهی و ابتکارعمل های خاص در سرویس دهی و مشتری مداری و گذر از برخی اعتقادات جهت سود اقتصادی، که عملکرد دولت ایران نشان داده است که همیشه اقتصاد باید هزینه باورها و مدیریت های اشتباه را بپردازد. مدتی هم بود ایران ایر می خواست خود را ایرلاین حلال معرفی کند که خوب این طرح از پیش شکست خورده بود زیرا ایرلاین های قویتر از او هستند که با یک پرده بخش حلال را از غیرحلال جدا کرده و هر دو نوع مسافر را در هوا سرویس می دهند.
 • از همراهیتان نهایت سپاس از دارم.
 • بنده هم و امیدوارم روزی خبرهای خوب از این افتخار ملی شما بشنوم.

نکته: گفته های مصاحبه شونده، نظرهای شخصی ایشان می باشد و پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری نظرها را تایید یا رد نمی کند و فقط بازتاب دهنده آنها می باشد.

تهیه کننده: 
کاوش ساعی
سرچشمه محتوی: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1053

دیدگاه‌ها

تصویر ناشناس

مصاحبه خیلی جالب و قشنگ بود، متشکر

تصویر محمد مهاجر

ارزش ويژه برند (Brand Equity) يكي از مواردي است كه سازمانهاي بزرگ و باسابقه ايراني از آن غافل مانده اند.

شركت ايران اير با دارا بودن سابقه بسيار درخشان  در صنعت حمل و نقل هوايي براي رشد برند خود و ايجاد جايگاه مناسب در بين شركتهاي رقيب در عرصه بين الملل و همچنين ايجاد مجدد اعتبار در سطح جهاني، لازم است استانداردهاي مربوط به اين عرصه را در سازمان خود پياده سازي نمايد و با مميزي برند خود در سطح بين الملل، به داراييهاي هاي نامشهود خود در سطوح مالي نيز بيافزايد!

مسلما اجراي اين امر مستلزم مطالعات وسيع و البته با همكاري مشاورين و شركتهاي مرتبط قابل انجام خواهد بود.

www.mohajer.tv

صفحه‌ها

افزودن دیدگاه جدید