شوک بزرگ نمایشگاه فناوری لاس وگاس به صنعت خودروی جهان

شناسه محتوی: 
170111287
واحد اخبار جالب و خواندنی تارنمای ایران چهار راه:
خوردویی با با قدرت ۱۰۵۰ اسب بخار، با شتاب صفر تا صد ۲.۳۹ ثانیه شاید سالهاست که در عرصه بین المللی حضور دارد، اما این بار این خودرو هوشمند است و مجهز است به فناوری پارک خودکار توسط خود خودرو، درها را برای شما باز می کند و دمای ماشین را تنظیم می کند همچنین برایتان موزیک می گذارد ایمیل هایتان را برای شما مرور می کند و فیلم‌های مورد دلخواه شما را نمایش می دهد.

شاید تمامی این امکانات در دنیای فناوری کنونی که ما زندگی می کنیم امری دور از ذهن نباشد، اما هنگامی این موضوع تبدیل به سرتیتر خبرهای صنعت خودروی جهان می شود و هشداری برای تمامی خودروسازان می گردد که مرزهای تکنولوژی در صنعت خودرو جهان در حال تغییر است و این تغییر در شرکت‌های نوظهور در این صنعت در حال شکل گیری است و شرکت های نام آشنایی که در کشور ما ایران نیز بعنوان برندهای ماشین سازی جهان شناخته شده اند در این وادی هنوز حرف جدی برای گفتن ندارند.

هشدار واقعی این است که مشخصات گفته شده بخصوص در زمینه قدرت و صفر تا 100 ماشین مذکور از آن ماشین برقی است که دیروز رونمایی شده است و بعنوان پرشتاب ترین خودروی برقی جهان نام گرفته است. نام این پدیده نوین اف اف 91 است که در نمایشگاه سی ای سی 2017 لاس وگاس آمریکا که مطرح ترین نمایشگاه جهان در زمینه معرفی فناوری های نوین جهانی است، رونمایی شده است. این خودرو ساخت شرکت تحقیقاتی و مهندسی است به نام فارادی فیوچر.

شرکت فارادی فیوچر اعلام کرده است با حذف بسیاری از قطعات مکانیکی و مخزن سوخت که در خودروهای بنزینی متداول است فضای داخلی خودرو افزایش یافته است و سنسورهای تشخیص چهره به صاحب خودرو اجازه می دهد بدون کلید وارد خودرو شود.

نیک سمسون مدیر مهندسی و تحقیقات شرکت فارادی فیوچر در مراسم رونمایی از اف اف ۹۱ گفت: می خواهیم صنعت خودرو را در دست بگیریم خرابش کنیم و آنطوری که می خواستیم دوباره آن را بسازیم خودرویی که ما می سازیم بدون نیاز به سوخت فسیلی چیزی فراتر از یک خودرو است.

در ادامه مراسم رونمایی هونگ بایی مدیر بخش خودران این شرکت برای نشان دادن قابلیت‌های این خودرو به روی صحنه آمد.وی گفت یکی از مواردی که روی آن کار کردیم قابلیت پارک هوشمند است فکر کنید باید به یک جلسه کاری بروید و دیرتان شده است شما به سمت پارکینگ می روید و پارکینگ پر شده است برای پیدا کردن جای پارک به ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارید فکر کنید چقدر خوب می شود اگر از خودرو خود پیاده شوید و از طریق گوشی تلفن قابلیت پارک خودکار را فعال کنید و خودرو خودش به دنبال جای پارک بگردد.

او همزمان از طریق صفحه‌های نمایش بزرگ با افرادش در پارکینگی در شمال لاس وگاس و در برابر دیدگان خبرنگاران ارتباط برقرار کرد.در این زمان یکی از جایگاه‌ها پارکینگ خالی شد و پس از آن یک دستگاه اف اف ۹۱ وارد پاریکینگ شد راننده آن پیاده شد و از طریق موبالش به خودرو دستور داد تا در جایگاهی مناسب پارک شود.

اما نکته ای که شاید سبب شود اف اف ۹۱ انقلابی را در صنعت خودرو ایجاد کند و برای رقیبش تسلا مشکل ساز شود فناوری است که در باتری این خودرو بکار گرفته شده است. باتری های این خوردو از چگال‌ ترین باتری های سلولی انرژی در دنیا است بگونه ای که این خودرو با یک بار شارژ تا 608 کیلومتر را می تواند با توان 1050 اسب بخار طی نماید.

با این رکورد بیگمان این خودرو پر شتابترین خودروی جهان است اما در مورد سریعترین خودروی برقی جهان، اکنون رکورد دار یک شرکت چینی می باشد.

شرکت چینی ان ای ایکس سازنده خودرویی با یک مگاوات قدرت که به اندازه یک نیروگاه برقی کوچک ،برابر با ۲۵ خودرو پراید، بیشتر از یک بوگاتی ویرون و یک هزارم نیروگاه اتمی بوشهر قدرت دارد و توانسته است ۳۱۳ کیلومتر در ساعت سرعت داشته باشد.

شرکت چینی ان‌ای ایکس نام خودروی خود را ‌ای پی ۹ گذاشته بود که ۱۳۴۰ اسب بخار قدرت تولید می کند یعنی حدود ۳۰۰ اسب بخار بیشتر از خودرو اف اف ۹۱ .با اینکه این خودروی چینی سریعترین خودرو برقی جهان شده است اما در شتاب صفر تا صد کیلومتر این خودرو همچنان پشت سر تسلا اس آمریکا قرار دارد در حالی که شتاب صفر تا صد کیلومتر تسلا اس ۲.۴ ثانیه است این خودرو شتاب صفر تا صد ۲.۷ ثانیه ای دارد اما اکنون اف اف ۹۱ با شتاب صفر تا صد ۲.۳۹ ثانیه از هر دو خودرو پیشتر است.

بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که ورود شرکت‌های تازه به حوزه فناوری های جدید خودرو با نگاه جدید می تواند شرکت‌های کنونی حوزه خودرو که بسیار محافظه کار هستند را به چالش بکشد اگر قیمت تمام شده خودروهای برقی کاهش یابد و به زیر ۲۰ هزار دلار برسد و از طرفی مشکل پیمایش این خودروها حل شود احتمالا انقلابی در صنعت خودرو رخ خواهد داد انقلابی که توسط شرکت‌های تازه تاسیس شکل خواهد گرفت. شرکت هایی مانند تسلا، ان‌ای ایکس و فارادی فیوچر می توانند مسیر آینده صنعت خودرو را شکل دهند.

شرکت فارادی فیوچر در سال ۲۰۱۶ و در نمایشگاه سی‌ای اس ۲۰۱۶ خودش را به عموم معرفی کرد . این شرکت به یک میلیاردر چینی به نام «جیا یوتینگ» تعلق دارد و اداره مرکزی آن هم در لس آنجلس واقع شده است. این شرکت ۷۶۰ کارمند در ایالت متحده و ۲۰۰ کارمند در نقاط دیگر دارد.

این شرکت اعلام کرده اف اف ۹۱ در سال ۲۰۱۸ به مشتریانش تحویل داده خواهد شد و هر کس این خودرو را می خواهد از هم اکنون می تواند با مبلغ پنچ هزار دلار این خودرو را پیش خرید کند.

تهیه کننده: 
کاوش ساعی
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/287

افزودن دیدگاه جدید