سونامی ژاپن و ایجاد حیات های جدید در مکان های جدید

شناسه محتوی: 
171003849
واحد اخبار جالب و خواندنی تارنمای ایران چهار راه:
سونامی ژاپن در سال 2011 یکی از سهمگین ترین سونامی های ثبت شده در تاریخ بوده است.
سونامی ژاپن و ایجاد حیات های جدید در مکان های جدید - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

همگان کمی و بیش از خسارات و مشکلات پدید آمده بر اثر این سونامی آگاهی دارند، اما یکی از پیامدهای پیش آمده پس از سونامی، که پس از چندی سال رخ داده است، پیدا شدن تعداد زیادی از قطعات شناور از جنس های مختلف که از سواحل ژاپن تو سط سونامی برداشته شده و به دل دریا برده شده است.

این قطعات از تکه های کشتی ها، بندرگاهها، قایق های ماهیگری و انواع وسایل و جعبه های پلاستیکی مختلفی تشکیل شده است که برخی از آنها به سواحل ژاپن بازگشته اند اما برخی به دل اقیانوس آرام روانه شده اند تا جایی که برخی از آنها اکنون در سواحل آمریکا و جزایر هاوایی یافت شده اند. اما جالبتر از این موارد کشف زیست شناسان می باشد.

زیست شناسان دریافته اند این وسایل وقتی در سواحل ژاپن شناور بوده اند مقداری از آب سواحل ژاپن در آنها وارد شده است و وقتی برخی از این وسایل مورد بازبینی قرار گرفته است دریافته اند مقدار زیادی از موجودات ریز دریایی که در سواحل ژاپن زیست می کرده اند از ژاپن به سواحل آمریکا و کانادا و هاوایی آورده شده اند. از آنجایی که حرکت این موجودات بسیار آهسته است، و اقیانوس آرام نیز پهناور، بسیاری از زیست شناسان بر این باورند که ظرف 10 تا 12 سال آینده با انواع حیات موجودات دریایی جدیدی که پیشتر در ژاپن زیست می کرده اند در هاوایی و سواحل آمریکا و کانادا روبرو خواهیم شد زیرا تا رسیدن این موجودات به این مناطق و تکثیر و تطبیقشان با آب و هوای منطقه می بایست زمان زیادی را متصور بود. این که تغییرات وحیطی و اثر آن بر این موجودات سبب چه دگردیسی در آنها می شود از علاقه مندی های زیست شناسان است که اکنون بطور طبیعی فرصت آن در ابعاد وسیع رخ داده است.

برگردان: 
سینا تبریزی
ویراستار: 
سینا تبریزی
سرچشمه خبر: 
فوربس
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/849

افزودن دیدگاه جدید